Alespoň jednou v životě každého člověka nastane chvíle, kdy chcete obdarovat někoho z vašich blízkých dokonalým prstenem. Velmi často to bývají právě muži, kteří vybírají své vyvolené nejkrásnější prstýnek, ať už zásnubní nebo jen tak. Muž má při vybírání zásnubního prstýnku nelehkou situaci. Když chce partnerku opravdu překvapit, musí vybrat nejen ten správný prstýnek, ale i jeho velikost. Stejný problém mají i páry, které si vyberou své snubní prstýnky na internetu. Jak změřit velikost prstenu a nesplést se? Poradíme vám.
Měření v kamenném klenotnictví
Nejjistější způsob, jak změřit velikost prstenu, je zajít do kamenného zlatnictví a tam si nechat vnitřní obvod prstu určit odborníkem. Ten většinou používá měřící kroužky na prsteny, kterými lze zjistit jejich velikost. Jedná se o velké množství kroužků všech různých velikostí, které si postupné navlékáte na prst a zjišťujete, který na vašem prstu nejlépe sedí. Víte přesně, jaký prsten pro vás bude ten pravý.
Velikost prstenu je obvod prstu v milimetrech, velikost 54.0 tedy znamená, že prstýnek má vnitřní obvod 54 mm.
Jak změřit velikost prstenu?
Jednou z možností, jak změřit velikost prstenu je za pomoci provázku či speciálního měřicího proužku.
Ke změření obvodu prstu si vystačíte s obyčejným provázkem. Omotejte ho kolem prstu a fixou ho označte. Pak ho stačí přiložit k pravítku a odečíst rozměr v milimetrech. Je ale potřeba vzít v úvahu několik dalších faktorů:
Nezapomeňte, že budete muset prsten přetáhnout přes kloub, provázek by proto neměl být kolem prstu utažený příliš.
U širších a masivnějších prstenů (cca 6 mm a víc) objednejte o číslo větší velikost.
Tloušťka prstu se může během dne mírně měnit. Nejpřesněji změříte velikost prstenu při pokojové teplotě, když nejste bezprostředně po nějaké namáhavé činnosti.
Jak zjistit velikost prstenu tajně
Jak změřit velikost prstenu ve chvíli, kdy vaše láska o všem ví, je jednoduché. Mnohem náročnější je to ale v případě, kdy kupujete zásnubní prsten a má to být samozřejmě překvapení. Máme pro vás pár osvědčených tipů, které vám mohou pomoci kýžený údaj zjistit.
- Nenápadně se vyptávejte – jestliže máte na nákup prstenu dost času, můžete se v průběhu času vyptávat nebo použít nějakou menší lest. Můžete použít jako záminku třeba narozeniny někoho jiného z rodiny a můžete svou přítelkyni požádat o pomoc při výběru. Vyberte si například sestru či švagrovou. Zkrátka někoho, kdo bude mít podobnou velikost jako přítelkyně.
- Půjčte si prsten – naštěstí není velikost zásnubních nebo snubních prstenů odlišná od těch běžných, takže můžete využit některý z prstýnků, které vaše milovaná polovička ráda nosí, a víte, že jí opravdu padne. Takto vyberete dozajista správnou velikost a navíc můžete vybírat i nějaký podobně laděný prstýnek. Buďte na prstýnek ale zvlášť opatrní, kdyby se náhodou ztratil nebo poškodil, určitě by to vaší milou příliš nepotěšilo. Stejně tak není vhodné půjčovat si ho na delší dobu. Pozor na to, abyste vybrali prsten na správný prst a správnou ruku, zejména pokud se jedná o zásnubní prstýnek.
- Zeptejte se přátel či rodiny – je skvělé, pokud má vaše přítelkyně nejlepší kamarádku či sestru. Té můžete vše prozradit a mohou vám být při zjišťování velikosti prstenu velmi nápomocní. Dokonce by mohli znát i opravdovou a správnou velikost. Mohou se také přítelkyně nenápadně zeptat či navrhnout nějaké společné nákupy nejlépe ve šperkovnici.
- Obkreslete si prsten – jestliže si nechcete prsten vyloženě půjčovat a někam nosit, mohlo by vám stačit pouze si ho obkreslit na papír. Vždy si ho obkreslete zevnitř i po vnějším obvodu. Lepší je namalovat si ho vícekrát, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku. V kvalitním zlatnictví či šperkařství by podle nákresu měl naměřit správnou velikost. Existuje i možnost navléci si prsten na svůj prst a označit místo, kam až jste si ho pohodlně navlékli. V klenotnictví vám pak velikost prstenu přeměří pomocí měřicích kroužků.
- Změřte velikost ve spánku – toto je měřicí metoda pro odvážné. Jestliže má vaše milá opravdu tvrdý spánek, můžete zkusit změřit velikost prstenu ve chvílích, kdy bude vaše přítelkyně spát. Změřte přímo velikost prstu, na který bude prsten patřit. Skvěle využijete měřicí kroužek nebo provázek. Je důležité postupovat opravdu pomalu a opatrně. Potřebujete být dostatečně šikovní a obratní. Také byste mohli přítelkyni nebo manželku vzbudit a asi by byla docela vyděšená. Velkou výhodou je i situace, kdy si vaše partnerka sundává prsten na noc z ruky. V tomto případě je příležitost ke změření prstenu poměrně snadná. Jen musíte počkat na tu správnou příležitost. Vypůjčíte si ho a změříte některým popsaným způsobem výše.
- Můžete se i jednoduše zeptat – někdy je nejjednodušší se zkrátka zeptat. To ovšem neznamená, že musíte celé překvapení ihned celé prozradit. Pokud se jedná o dárek, alespoň se bude o to více těšit. Když jí neřeknete při nákupu zásnubního prstenu kdy a při jaké příležitosti ho dostane, bude o to víc napjatá a natěšená. Vaše překvapení určitě nebude pokažené.
Kdo by nechtěl svou milou překvapit perfektně připravenými zásnubami podle etikety, ale ani sebelepší plán není úplně dokonalý a nikdy nemáte stoprocentně zajištěné, že bude prsten opravdu sedět. Takže nakonec to bude překvapení i pro vás, až si ho bude partnerka nasazovat. Buďte vždy připraveni i na možné úpravy. I když se to nezdá, je jednodušší upravit velikost na větší než na menší. Proto volte raději o něco menší velikost.
Úpravy lze provádět jen do určité míry podle typu prstenu a o kolik velikostí (milimetrů) se bude prsten upravovat. Jednodušší úprava je u modelů s jedním kamenem. Tam, kde už je kamenů více, jsou úpravy složitější, protože hrozí poničení prstenu nebo vypadnutí kamenů.
Stejné nebezpečí hrozí i tehdy, kdy prsten necháte zvětšovat či zmenšovat o několik velikostí. Když bude prsten větší/menší např. o 3 velikosti, je to problematické u všech modelů. Zkušený klenotník by měl vždy poznat, zda je úprava ještě možná nebo ne. Snažte se tedy být při měření a zjišťování správné velikosti co nejpřesnější, abyste předešli dalším potížím a starostem s výměnou nebo úpravou.
Velikost prstenů mezinárodní
V článku jsou uvedené velikosti v milimetrech. Ty se používají u nás nebo na Slovensku. V jiných zemích se s největší pravděpodobností setkáte s odlišným číslováním. Jestliže byste si rádi přivezli nádherný prsten ze zahraniční cesty, můžete se inspirovat tabulkou, kde jsou velikosti převedené tak, abyste šperk v klidu vybrali. Pomocí tabulky převedete změřený průměr na naše milimetry.
Velikost prstenů převodní tabulka
Velikost prstýnku můžete jednoduše získat i změřením jiného prstýnku, který nosíte. Stačí změřit jeho průměr a pak podle tabulky níže najít tu správnou velikost.
Zdroj: Snubni-prsten.cz
Nejčastější velikost prstenu
Mezi nejčastější dámské velikosti prstenů jsou 52 až 57 mm. Pro silnější ženské prsty mohou být až 59 mm a pro tenké a hubené prsty zase 43 až 51 mm.
Pánské velikosti jsou nejčastější 60 až 63 mm. Méně běžná je velikost 65 až 75 mm, která je vhodná pro silnější mužské prsty.
Ideální velikost prstenu
Prsten by měl v nejlepším případě mít na prstu malou vůli, ale neměl by se protáčet a neměl by tlačit do vedlejších prstů. Sám by si ho měl člověk sundat bez obtíží, ale někomu jinému by se to nemělo povést. To je ale řeč o ideálním tvaru prstu, při větších či naopak malinkých kloubech je potřeba hledat optimální kompromis.
Tip: Některá zlatnictví nabízejí na požádání zapůjčení měřících kroužků nebo si je můžete objednat i na internetu.
Vybíráte právě zásnubní prsten? Pak se vám po přečtení jistě podařilo zjistit, jak změřit velikost prstenu. Teď jen vybrat ten správný a dokonalý šperk pro vaší dokonalou ženu a požádat ji správně o ruku. Nejlepší je obrátit se přímo na odborníka, který vám určitě poradí to nejlepší a nejvhodnější.