Svatební tradice a zvyky doprovázejí snoubence už od žádosti o ruku až po samotný obřad a oslavu. Některé jsou stovky let staré, jiné se vážou na konkrétní oblast nebo zemi. Jaké jsou ty základní, které byste měli alespoň znát a třeba i zažít? Tady je náš výběr.
Pomocí svatebních tradic a zvyků se snaží snoubenci a novomanželé změnit nepříznivý osud, zahnat smůlu a naopak přilákat štěstí. Dříve se jim věnovalo o mnoho více pozornosti, ale i některé z těch nejstarších se dodržují dodnes.
Svatební tradice a hry
Podle svatební tradice hlavně z angloamerického světa by měla mít nevěsta v den obřadu na sobě pět věcí:
- Něco starého – třeba starodávný šperk po babičce, který se léta dědí. Jde o symbol zachování rodinné tradice a také toho, že za sebou nevěsta nechává svůj starý život.
- Něco nového – symbol nového začátku, přináší optimismus a radost do nového života.
- Něco půjčeného od veselého člověka – třeba sponku do vlasů. Má to přinést nevěstě štěstí.
- Něco modrého – nejčastěji podvazek. Modrá barva symbolizuje pannu Marii, nevinnost, čistotu a věrnost.
Házení rýže
Když novomanželé vycházejí z radnice nebo kostela, svatebčané na ně házejí rýži. Má to být symbol bohatství a plodnosti. Na mnoha hradech a zámcích bývá ale házení rýže zakázáno. Vtipně a romanticky ho nahradilo třeba foukání bublin z bublifuků, které vypadají moc hezky i na fotkách.
Někde se dokonce házejí konfety, oříšky nebo rozinky. Někdy i bonbony!
Rozbíjení talíře
Při příchodu na svatební hostinu by měl personál novomanžele přivítat a nabídnout jim přípitek. Pak na zem nečekaně upustí talíř, který by se měl rozbít. Novomanželé dostanou smetáček a lopatku a mají za úkol nepořádek uklidit.
Střepy z rozbitého talíře přinášejí štěstí, společným zametáním pak novomanželé prokazují vůli spolupracovat a hlukem se odhánějí zlí duchové. Hned trojitý význam má tahle předlouhá svatební tradice.
Mince v levé botě
Kdo dnes nepotřebuje peníze. Aby jich bylo víc, musíte si vložit do levého střevíčku stříbrnou minci a tu mít na sobě při svatební obřadu.
Zvyky na svatební hostině
Polévka z jednoho talíře
Když novomanželé usednou ke svatebnímu stolu, měli by se najít z jednoho talíře. Nejdříve jim personál nebo moderátor uváže kolem krku bílý ubrus. Poté dostanou jednu lžíci a tou musí sníst svou polévku. Krmí se navzájem. Tato tradice vyjadřuje společný život, kdy je vše zapotřebí sdílet rovným dílem.
Rozkrojení svatebního dortu
Společné krájení dortu je jednou z nejstarších tradic, má symbolizovat souhru ve společném životě. Dle zvyků bude v manželství velet ten z novomanželů, který drží nůž. Může to být ale i tak, že dort krájí nevěsta a ženich jí pomáhá. Dokazuje tím, že jí bude vždy oporou.
První kousek dortu podá ženich nevěstě, druhý ona jemu. Další nevěsta matce ženicha a pak svojí matce, po ní otci ženicha a svému otci. Nakonec svědkům a svatebčanům. Žádný ze svatebčanů by neměl dort odmítnout, jinak to jemu, ale i novomanželům přinese smůlu.
Svatební koláčky
Bez svatebních koláčků se neobejde takřka žádná svatba. Opatrně ale s přípravou. Nevěsta by se od jejich tvorby měla držet hodně daleko. Když totiž cukroví bude péct ona sama, čekají jí do budoucna zlobivé děti.
Svatební hry
Svatební tombola
Tombolu zná asi každý z různých plesů a tancovaček. Ta svatební se liší v tom, že se musí hrát o vtipné věci. Hlavní cenou bývá polibek od ženicha a nevěsty nebo nevěstin podvazek.
Svatební kvíz
V této svatební hře jsou opět středem pozornosti novomanželé. Musí si k sobě sednout zády a zout si boty. Každý má v ruce jednu botu nevěsty a jednu ženicha. Podle otázek moderátora pak zdvihají boty nad hlavu. Nevěstina boty znamená odpověď nevěsta a naopak. Za každou správnou odpověď mohou dostat dárek.
Rok s novomanželi
Další velmi oblíbená svatební hra rok s novomanželi nebo také 12 měsíců patří k nejoblíbenějším. Byla vymyšlena s cílem udělat něco hezkého pro novomanžele a utužit během prvního roku manželství vzájemné vztahy s přáteli a rodinou.
Svatební kočár
Do této hry se může zapojit takřka každý. Novomanželé musí. Potřebujete devět aktérů, stejný počet židlí a prázdných skleniček, jednoho čtenáře a obecenstvo. Čtenář čte povídku a dobrovolníci musí vstát, když uslyší zmínku o sobě (své postavě).
Hry k tanci
Na večerní zábavu se hodí hry k tanci. Velmi oblíbená je hra s nafukovacími balonky, které má k noze přivázaný jeden z páru. Cílem je zneškodnit balonky ostatních a uchránit ty své. Další možností je nějaké kulaté ovoce, které drží tančící pár mezi čely. Vítězí ten, který vydrží nejdéle.
Svatební zvyky a žertíky
Ke svatbě samozřejmě patří i některé milé žertíky, které povzbudí celkovou zábavu.
Věštba
Některý ze svatebčanů se převleče za cikánku a může věštit ze skleněné koule, karet či ruky. Měl by to být někdo vtipný a umět napodobit cikánský dialekt. Jeho předpovědi musí být rozhodně pozitivní. Za své věštby vybírá vtipným způsobem peníze od svatebčanů a předá je pak nevěstě a ženichovi.
Podvazek
Jeden nebo dva svatebčané vyhlásí dražbu nevěstina podvazku. Snaží se cenu vytáhnout co nejvíc. Nevěsta ještě může dražitele trochu popostrčit tím, že občas lehce podvazek ukáže. Významnou motivací je i slib, že vítěz dražby si může podvazek osobně stáhnout. Získané peníze se odevzdají nevěstě. Podvazek si vítěz může ponechat, ale je slušnost ho vrátit jeho majitelce.
Kradená židle
Na taneční parket se postaví několik židlí. Musí jich být o jednu méně, než je tanečníků. Tanečníci budou tančit, a jakmile se přeruší hudba, musí si všichni sednout. Ten, kdo si nesedne, opustit parket. Jedna židle se odebere a pokračuje se dál, až zůstane na parketu jen vítěz.
Krabička od zápalek
Na parketu vytvoří hosté kruh, kde budou střídavě stát muž a žena. Ten, kdo začne v kruhu, si položí na nos krabičku od zápalek a předá ji sousedovi. Krabička nesmí spadnout na zem. Ten, komu upadne, musí z kruhu odejít. Poslední dvojce, která zůstane, vítězí. Bez ohledu na pohlaví se pak musí vášnivě políbit.
Svatební tradice svědek
Svědek má na svatbě velmi důležitou roli. Svým podpisem dosvědčí platnost uzavřeného sňatku. Další důležitý úkol je pak rozmazlování nevěsty či ženicha. Je často jejich pravou rukou a pomocníkem v nesnázích. Může pomáhat s různými činnostmi a organizovat je. Velmi často dohlíží právě on na dodržování různých svatebních tradic, pořádání zábavných her na svatební hostině, pomáhá s usazováním hostů nebo jednotlivé aktivity moderuje. Je opravdu nepostradatelný.
Svatební zvyky ve světě
Ve světě se dodržují mnohé, pro nás velmi netradiční svatební tradice. Budete asi hodně překvapeni, jak velké jsou v nich rozdíly.
Skotsko
Skotsko asi není zemí, kde byste se chtěli brát. V některých částech země totiž dostanou nevěsta a ženich nálož ze sazí, vajíček, melasy a peří a takto zmazaní chodí po hospodách a pijí pivo.
Irsko
V Irsku novomanželé nesmí během svatebního veselí zvednout nohy z podlahy, aby zabránily svému únosu zlými silami.
Keňa
Než nevěsta z Keni opustí se svým manželem rodnou vesnici, musí jí její otec na rozloučenou poplivat hlavu i prsa.
Indie
Indické ženy narozené v astrologické kombinaci Mangliks jsou podle pověstí prokleté. Jejich dávní předkové věřili, že svým manželům přinesou brzkou smrt. Proto musí nejdříve složit svatební slib stromu. Ten se pak zničí a kletba je pryč. Až když ze stromu nezůstane vůbec nic, může přijít na řadu pravá svatba.
Malajsie
V Malajsii v komunitě Tindong nesmí chodit novomanželé do koupelny a na záchod dlouhé tři dny a tři noci. Kdyby si totiž některý z nich odskočil, mohla by být žena neplodná nebo dítě zemřít. Po celou dobu jsou tedy pod dozorem a jen málo krmeni. Stejně tak ani nedostanou příliš napít.
Čína
Nevěsta v Číně musí před svatbou alespoň hodinu plakat po dobu jednoho měsíce a všechny ženy z rodiny povinně s ní. Pravděpodobně se takto budoucí manželka připravuje na to, že život v manželství nemusí být žádný med.
Francouzská Polynésie
Ve Francouzské Polynésii se musí na cestě domů rodina nevěsty poskládat do tzv. lidského koberce a ženich po něm pak vejde až do domu.