Také jste snila o pohádkové svatbě, která by byla hodna i princezny? Nebo jste si jako princezna doopravdy připadala? Mít královskou svatbu ale není nic jednoduchého a o přirozenosti nebo svobody volby si členové královské rodiny mohou nechat jen zdát. Královská svatba musí být perfektně naplánovaná od seznamu hostů až po místo, kde se bude konat. Přečtěte si, jaká pravidla musí lidé s modrou krví dodržovat, pokud jde o svatby.
V souvislosti s královskou svatbou se před několika lety hovořilo o Kate Middleton a princi Williamovi. Svatbu měli vskutku nádhernou a skvostnou. V současné době se pozornost upírá na dalšího člena britské aristokracie prince Harryho (Henry z Walesu) a jeho snoubenku Meghan Markle. I oni jsou svázáni mnohými pravidly a konvencemi, které provází každý královský sňatek.
1. Svolení královny
Požádat otce o ruku jeho dcery se možná zdá trochu už jako přežitek, ale podle průzkumů má takřka 77 procent nápadníků svolení rodičů ještě předtím, než požádá i svou nevěstu. Nicméně v případě svatební etikety pro královskou rodinu, není otec nevěsty jediný, kdo musí být požádán. Podle zákona o královském manželství z roku 1772 je nutné, aby všichni členové královské rodiny požádali panovníka o schválení svého sňatku.
2. Krátké zásnuby
Pokud jde o královské sňatky, hraje zde čas důležitou roli. Zasnoubení je velmi krátké a trvá maximálně několik měsíců. Proto není žádným překvapením, že princ Harry a Meghan Markle se budou brát už v květnu 2018, i když se zasnoubili teprve v listopadu 2017.
3. Předsvatební večírek
Toto je velmi příjemná součást etikety. Rozlučka se svobodou má být stylová. Zatímco u nás se obvykle jedná o jeden večer před svatbou, v královské rodině oslavu protáhli rovnou na celý víkend. Oslava prince Williama se konala asi měsíc před svatbou a hostil ho jeho bratr Harry na statku. Vévodkyně Kate se zase vydala na celý víkend lyžovat.
Tipy na program dámské rozlučky se svobodou
4. Místo svatby
Tradičním místem pro pořádání britské královské svatby je Westminsterské opatství. Svatbu zde měl princ William a vévodkyně Kate, princ André a princezna Anne, princezna Margaret a královna Alžběta. Princ Harry má tu výhody, že je až pátý v pořadí na královský trůn, a tak může v tomto případě vybočit z tradice. Jeho svatba se bude konat v kapli sv. Jiří na zámku Windsor. Na tomto místě byl pokřtěn jeho otec princ Charles a oženil se zde se svou druhou ženou Camillou.
5. Na svatební party je mnoho dětí
Kolem královské nevěsty se vždy pohybuje mnoho malých družiček ve věku od 10 do 12 let a samozřejmě nechybí ani chlapci, kteří je nádherně doplňují. Kate z tohoto věkového průměru poněkud vybočila, protože jí za družičku šla i její sestra Pippa. Bylo to ale krásné, protože jí to jako družičce obklopené dětmi velmi slušelo. V případě bratra prince Williama je pravděpodobné, že za družičku půjde princezna Charlott a princ George jako družba. Určitě ale nebudou chybět ani další děti.
6. Co (ne)nosit?
Královské svatby jsou mnohem formálnější než naše. Mužům se doporučuje obléknout si vojenskou uniformu nebo oblek z nějakého vyhlášeného salonu. Oblíbené jsou klobouky (a to především pro ženy a dokonce v kostele). Svatba, která se odehrává ve všední den, si žádá šaty s rukávy, zatímco večerní svatba pak dlouhé šaty až na zem. Rozhodně na královské svatbě neuvidíte žádnou výstřednost, odklonění se od klasických barev a střihů, mini šaty apod. Formální oblečení musí mít i všichni hosté, ani oni nejsou vyňati z dodržování svatební etikety.
Oblečení na svatbu pro hosty. Jak nešlápnout vedle?
7. Zasedací pořádek
Zasedací pořádek všech hostů je pevně daný. Královská rodina obvykle sedí na pravé straně kostela, ale pokud není jeden ze snoubenců z královské krve, pak budou sedět vlevo (tak to bylo i v případě svatby Pippy (sestra vévodkyně Kate).
8. Svatební kytice
V roce 1840 královna Viktoria, která si vzala prince Alberta, zasadila v domě v Osbornu myrtový keř. Tím začal nový trend, který trvá až do dneška. Každá královská nevěsta (britská) si od té doby nese kytici, která obsahuje větvičku z toho samého myrtového keře. Co udělá s kyticí po obřadu? Není to tak jako u nás. Kytice se nehází svobodným dámám. Královské nevěsty mají jinou tradici. Pokládají kytici ve Westminsterském opatství na hrob neznámého válečníka k uctění památky padlých.
Svatební kytice. Jaké druhy květin použít a jak ji vybrat
9. Okouzlující svatební jízda
Součástí tradiční královské svatební etikety je i velkolepý příjezd na svatbu. Vévodkyně Kate dorazila na svou svatbu v automobilu značky Rolls Royce Phantom, ze kterého mávala přihlížejícím. Automobil měl zároveň i velká okna, takže na ní všichni mohli dobře vidět. Po obřadu Kate a William nastoupili do kočáru, který už kdysi přepravoval prince Charlese a Dianu. Kočár byl původně vytvořený pro korunovaci Edwarda VII. Použit byl i třetí vůz, Aston Martin zdobený tradičními stužkami, luky, balónky a s poznávací značkou s nápisem „JUST WED“.
Westminsterské opatství
10. Svatební dary
I na královskou svatbu patří svatební dary, ale co dát nevěstě a ženichovi, kteří mají pravděpodobně vše? Jak vypadá taková správná „darovací etiketa?“ Ideální je dárek s nějakým osobním poselstvím. Nic se nepokazí ani nějakým charitativním darem. Pozvání na takovou svatbu je veliká čest, proto i dary by měly této velkolepé události odpovídat. Mikrovlnka nebo rychlovarná konvice v souladu s etiketou určitě nebudou.
Královské svatby jsou dozajista okouzlující. Nevěsty mají nádherné šaty ušité na míru, ženich dokonale padnoucí oblek nebo uniformu a všichni se smějí, tváří se šťastně a mávají celému okolí. Na druhou stranu si nemohou naplánovat svatbu přesně tak, jak by chtěli, protože jako členové aristokracie nemají stejnou možnost volby jako ostatní lidé. Možná by mnozí z nich také raději svatbu někde na zahradě ve společnosti několika přátel, bez médií i zbytečné svázanosti. Tak či onak, pastva pro oči to rozhodně je. Chtěli byste také zažít královskou svatbu?