Dříve bývalo zasnoubení významnou událostí se všemi formalitami, dnes se do módy pomalu vrací. Co radí etiketa v případě žádosti o ruku a jak by měla podle pravidel vypadat oslava. Měl by budoucí ženich žádat o ruku své přítelkyně jejího otce? Poradíme vám!
„Smysl zasnoubení je ve veřejném závazku, který znamená, že vztah muže a ženy je natolik vážný, že v budoucnu počítají se svatbou. Oba tím demonstrují, že svůj vztah berou s veškerou vážností a odpovědností,“ to píše Ladislav Špaček ve své knize etikety. Dříve bývalo zasnoubení významnou událostí se všemi formalitami, dnes se do módy pomalu vrací a je proto potřeba některá pravidla oprášit.
„Zásnuby nemají žádnou právní platnost, a dojde-li k rozchodu, nevyžadují se žádné úkony podobné těm při rozvodu manželství. Výjimku tvoří vracení cenných zásnubních darů,“ píše Ladislav Špaček v knize Nová velká kniha etikety.
O ruku žádá muž ženu třeba i v rodinném kruhu
Je zvykem, že s žádostí o ruku přichází muž a záleží na něm, jak moc romanticky to provede. Vždy by měl ale dívku obdarovat kyticí a zásnubním prstenem.
Dohodnou-li se partneři, že chtějí dát najevo budoucí svatbu, mají dvě možnosti: Zásnuby se mohou odehrát v kruhu rodiny, nebo jen ve dvou v soukromí. V prvním případě by měl pár uspořádat malou rodinnou slavnost v salonku restaurace nebo doma a na ní vyhlásit, že se rozhodli zasnoubit. Tam by také měl muž formálně požádat otce nevěsty o její ruku.
Hostina by měla začít přípitkem, který pronese otec snoubenky, a pak i snoubenec. Ten pronese něco v tom smyslu, že se mají s dívkou natolik rádi, že se hodlají v budoucnu vzít, a proto chtějí svůj vztah povýšit na zasnoubení. Pak dívku políbí a předá jí zásnubní prsten, který se navléká na prsteník levé ruky.
Tip: Snoubenka může místo prstenu věnovat partnerovi dárek, který bude trvale nosit u sebe, třeba řetízek, pero či hodinky.
Zasnoubení ve dvou
Dnes bývá častější zasnoubení jen ve dvou, to se pak rodičům oznámí při nejbližším rodinném setkání. „K zasnoubení ve dvou je vhodná intimní restaurace. Při aperitivu, obvykle sektu, se chlapec vyzná dívce ze své lásky a předá jí krabičku s prstenem,“ píše Ladislav Špaček.
Pokud chce být muž originálnější, může dát prsten na dno skleničky nebo třeba na vršek zákusku. Zásnubní prstýnek můžete také vložit do květu květiny, kterou dotyčnou obdarujete. Mělo by jít o pugét jejích oblíbených květin, za každý rok jejího života nebo třeba za každý měsíc či rok vašeho soužití jednu květinu.
„Dříve při hráli při zásnubách hlavní roli rodiče. Dokonce se rozesílala oznámení, ve kterých rodiče sdělovali, že se jejich děti zasnoubí. Oznámení se dávala i do tisku, aby vstoupila veřejně ve známost. Tím se vztah snoubenců legalizoval a bylo možné, aby byli vídáni spolu při společenských akcích,“ píše Ladislav Špaček.
Svatba do roka a do dne
Podle tradice se dříve měla konat svatba do roka a do dne od zásnub, ale dnes se to příliš nedodržuje zejména z různých praktických důvodů.