Jak se mění svatební etiketa? S čím byste dříve neuspěli a dnes je „in“?
Martina Mádlová
17. 2. 2018
Knihy, časopisy, lidé z rodiny i přátelé – ti všichni vám řeknou, co byste měli dělat a neměli dělat, když plánujete svou svatbu. Ne, že byste někoho museli poslouchat, to opravdu ne. Prostě udělejte to, co je pro vás a vašeho partnera to pravé, protože etiketa – velké slovo, které nám říká, co je správné a očekávané – se pořád mění. Příkladem mohou být i tři bývalé svatební faux pas, které získaly na oblíbenosti v průběhu let a mají nakročeno k tomu být v novém roce ještě oblíbenější.
1. Online pozvánky
E-mail a internet otevřeli mnoho možností, a to nejen v každodenním životě. Před internetem se posílaly papírové pozvánky pro každou událost zvlášť (zásnuby, večeře na zkoušku, samotná svatba). Etiketa stále trvala na tom, že tato tradice by se měla dodržovat, a že je vhodné posílat pozvánky v papírové formě. Dnes už ne.
V dnešní moderní době je naprosto v pořádku, když zašlete pozvánky elektronickou formou. Zejména pokud chystáte i zásnubní party nebo velkolepou rozlučku se svobodou. Na samotnou svatbu je stále vhodnější papírová forma, ale i online svatební oznámení už přichází do módy. Tuto službu už nabízí i některé společnosti a jejich svatební oznámení vypadají zatraceně dobře.
Svatební oznámení: co by na něm nemělo chybět a kdy ho poslat
2. Svatební hosté na poslední chvíli
Vytvořit seznam svatebních hostů bývá ta nejstresovější část plánování svatby. Pokud máte napjatý rozpočet, patrně budete moci pozvat jen některé hosty, obvykle z nejbližší rodiny a přátel. Ostatní vynecháte. Existuje spousta rad o tom, jak mít pozvánky napsané a rozeslané včas s dostatečným předstihem. Ale i zde už neplatí to, co dřív.
Seznam hostů s nejbližšími lidmi neznamená, že jsou lepší než ostatní vaši přátelé, ale jsou důležití. A to určitě vaši přátelé chápou. Zejména ti, kdo už mají svatbu za sebou a ví, jak těžké je vybrat, koho pozvat a koho ne. Takže se nebojte a v případě, že se vám na svatbě uvolnilo místo, klidně oslovte některé přátelé i třeba tři týdny před svatbou. Buďte upřímní a nesnažte se je nijak balamutit. Určitě to pochopí.
Text pozvánky by mohl klidně znít nějak takto: „Mí rodiče trvali na tom, že musíme pozvat i naši vzdálenou tetu s dětmi, ale ukázalo se, že nemohou přijít. Byli bychom velmi rádi, kdybyste si dokázali udělat takto na poslední chvíli čas a na naši svatbu dorazit. Znamenalo by to pro nás hodně a náš svatební den by byl mnohem lepší.“
Ušetřete čas i peníze. 9 věcí, o které nemají svatební hosté ve skutečnosti vůbec zájem
3. Černé oblečení
Navzdory tomu, co říká Vogue, je naprosto nevhodné, aby svatební hosté přišli na svatbu v bílém. Ale ostatní barvy, které nejsou tradiční, se klidně hodí. Ano i černá. U nás je ještě stále poměrně tabu, ale je to velká škoda. Černá je elegantní a šik. Rozhodně nepatří jen na smuteční události. V podstatě ani není známo, odkud se vzala ta myšlenka, že černá barva není na svatbu vhodná (možná právě kvůli své spjatosti se smrtí nebo obavy, aby nepřinesla smůlu do manželství). Je to ale jedna z nejlepších možností. Hosté by měli být oblečeni elegantně a přiměřeně, aniž by příliš budili pozornost a vyčnívali nebo zastiňovali nevěstu. A právě černá všechny požadavky splňuje do puntíku.
Doba se mění. Nebojte se změnit zaběhnuté rituály a využijte nových možností.