Ve svatební den bývá ta největší pozornost upřená na nevěstu. Je to také většinou ona, kdo svatbou žije a prochází celým kolotočem příprav. Také většina článků je zaměřená spíše na nevěsty. Dnes tomu ale bude trochu jinak. Dnešní článek je určený ženichovi a obsahuje plán věcí, které by měl před svatbou zařídit.
Podle tradice by měl ženich a jeho rodina obstarat na svatbu pití a nevěstina rodina jídlo. Jak to budete mít na vaší svatbě už je jen na vás. Můžete rozhodovat společně o všem nebo se domluvit na tom, že celá organizace bude v rukou nevěsty. Přípravy svatby mohou být dosti stresující záležitostí a často dokáží do hloubky prověřit vztah dvou lidí i jeho funkčnost.
Výběr svědka
Výběr svědka je velmi důležitý úkol. Jeho role totiž nespočívá pouze v jednom podpisu. Svědek ženicha by měl nalévat všem svatebním hostům, aby zábava nevázla a postarat se o svatební přípitek a proslov, pokud se toho nezhostí tatínek nevěsty. Vybírejte pečlivě, kdo vám bude stát na svatbě za zády. Měl by to být někdo, komu věříte, a kdo zároveň dokáže pobavit a nastartovat zábavu.
Péče o vzhled
Nevěsty před svatbou obvykle navštíví kosmetičku, vizážistku, kadeřnici, manikúru, pedikúru, solárko a kdovíco ještě. Ženich se většinou do přehnané péče o sebe samého tolik nehrne (samozřejmě až na výjimky). Přesto by to před svatbou alespoň nějakou péči chtělo. Na svatební fotografie se budete dívat po zbytek života a nejen vy. Určitě se na nich chcete sám sobě líbit. Minimálně je vhodná návštěva kadeřníka a také úprava nehtů. Až bude fotograf fotit vaše a nevěstiny ruce s prsteny, nebudete se muset stydět za své ruce a nehty. Zvlášť proto, že nevěsta si na manikúře dává velmi záležet. A snad povinnou výbavou každého ženicha, a především muže, je deodorant a parfém.
Styl oblečení by měl ladit s nevěstou. K bílým nevěstině šatům si vezměte bílou košili. Když bude mít barevné šaty, můžete sladit košili nebo doplňky s barvami na šatech. Neměly by chybět manžetové knoflíčky. Ty mohou mít různý design nebo klidně i nést vaše iniciály či celá jména.
Bojíte se prvního tance?
Velká část mužů se bojí svatebního tance a kdyby mohli, s radostí by tento zvyk vynechali nebo nechali tančit někoho jiného. Řešení takového problému ale vůbec není tak těžké, jak se na první pohled může zdát. V ideálním případě si zaplaťte pár tanečních lekcí nebo si nechte pustit obyčejný ploužák. Těch jste se svou milou určitě už pár odtančili.
Jakou hudbu a styl vybrat na svatební tanec. Tipy i pro netanečníky
Krátký harmonogram příprav pro ženicha
Možná vás také zajímá, co a kdy byste před svatbou měli zařídit. V takovém případě se vám bude hodit náš stručný plán, který vám pomůže si všechno naplánovat.
- 2 měsíce před svatbou – vyberte si svatební oblek a doplňky (Toto je hraniční limit. Oblek si klidně můžete vybírat ještě dřív.),
- měsíc před svatbou – vyberte způsob jakým pojede nevěsta z domu jejích rodičů na obřad i dopravu pro vás oba z obřadu na hostinu. Vše zamluvte a zařiďte,
- týden předem – vyberte a objednejte kytici pro nevěstu, zajděte k pánskému kadeřníkovi, vyzvedněte v cestovní kanceláři dokumenty na svatební cestu, pokud se na ní chystáte a pojedete s cestovní kanceláří,
- 2-3 dny předem – připravte si zavazadla na svatební cestu, jestliže jedete hned po svatbě, nezapomeňte připravit snubní prstýnky a dát je svědkovi a připravte si také hotovost na svatbu, budete jí potřebovat,
- den před svatbou – ještě jednou si vše překontrolujte, vyzvedněte kytici pro nevěstu, mějte připravený oblek, tmavé ponožky, boty, košili, kravatu, motýlka nebo jiné doplňky,
- ve svatební den – myslete na doklady, které si musíte vzít s sebou (občanský průkaz), peníze, kapesníky, předejte snubní prstýnky svědkovi, jestli je ještě nemá a nezapomeňte svatební kytici. Na konec se zhluboka nadechněte, dejte si jednoho panáčka (pokud neřídíte) a užijte si svůj svatební den.