Jak vybrat svatebního fotografa aneb jak správně fotit svatbu
Adéla Beranová
13. 9. 2014
Svatební fotografie jsou asi nejdůležitější vzpomínkou na váš velký den. Žádná nevěsta nechce mít modré fotky, jako se to stalo Keiře Knightleyv Lásce nebeské, jak ale vybrat opravdu profesionální fotografa nebo jak se nechat fotit od šikovného kamaráda amatéra? Přinášíme několik tipů, jak si uchovat nejen krásné vzpomínky, ale i snímky svatebního veselí.
Profesionální fotograf má neocenitelné výhody
První důležitou otázkou je, zda si připlatíte za profesionálního fotografa nebo svěříte tento důležitý úkol nějakému šikovnému kamarádovi. Profesionální fotograf zaručuje dokonalé a ostré všechny záběry, doporučuje se mít alespoň jednoho takového, který zůstane od příjezdu nevěsty a ženicha až do prvního tance.
Cena za profesionálního fotografa se velmi liší a na první pohled se může zdát poměrně vysoká, ale samotné focení představuje jen zlomek toho, co pro vás daný člověk udělá. K profesionálnímu focení patří i následná několikahodinová práce ve studiu – třídění, úprava fotek a tak dále.
Profesionálního fotografa je také nutné domlouvat dostatečně předem, ti nejlepší mohou být rozebraní i půl roku před svatbou. Není také na škodu se s ním sejít už před svatebním dnem a domluvit se na detailech. Sdělte mu svou představu, zda chcete spíš klasické jednoduché fotografie nebo mírně umělecké či originální.
Fotograf amatér může nabídnout neotřelé záběry
Ideální je, pokud můžete mít na svatbě dva profesionální fotografy, protože jen tak máte jistotu, že se opravdu nic nepokazí. To je ale poněkud drahá varianta. Druhou možností je doplnit jednoho profesionála kamarádem amatérem. Jistě máte ve svém okolí někoho, kdo se fotografováním zabývá a má i odpovídající techniku.
Záběry amatéra mohou být pro vás často hodnotnější než ty od profesionála. Často to bývá člověk, který vás zná delší dobu a ví přesně, co fotit. Nebo není tolik svázaný vědomím, že musí fotit všechno podstatné (od toho máte profesionála) a věnuje se detailům a momentkám. Amatér navíc může zůstat i dlouho po skončení oficiální části svatby, kdy profesionál už dávno odjel.
Focení všech etap svatebního dne
Svatba není jen o tom, že si dva lidé řeknou svá ano a tím to končí. Naopak, fotograf musí zachytit celý svatební den od příprav až po večerní zábavu. Na co přitom nezapomenout?
Focení svatebních příprav
Ze svatebních příprav je asi nejzajímavější líčení a oblékání nevěsty. Ne každá nevěsta ale touží po tom, nechat se zvěčnit v takovéto situaci. Nicméně alespoň pár záběrů z této fáze by nemělo chybět.
Příjezd nevěsty
Když přijíždí nevěsta, mívá svatba už často zpoždění a vše se odehrává velmi rychle. Není nad to mít fotografie mírně nervózních svatebčanů či běh do schodů ve svatební róbě. To jsou přesně ty momenty, kterým se budete za pár let upřímně smát.
Svatební obřad
Je rozdíl mezi focením civilní a církevní svatby. V případě té církevní se nesmí fotograf pohybovat za farářem, ale zase trvá minimálně hodinu, je proto tedy čas obejít celý kostel a fotit i z druhé strany. Ze svatebního obřadu nesmí chybět fotografie výměny prstýnků a novomanželského polibku.
Gratulace
Mezi fotografiemi gratulantů nesmí chybět nejbližší známí a příbuzní, ale je také dobré zaznamenat dění v sále, okamžiky dojetí a další momentky.
Skupinové focení
Při odcházení z místa obřadu je potřeba všechny upozornit, že bude následovat skupinové focení. Není na škodu si dopředu ujasnit, kdo s kým se bude fotit, aby se tato fáze zbytečně neprodlužovala. Místo je také dobré znát předem a mít nachystanou i variantu pro případ nepříznivého počasí.
Nejprve přijde na řadu skupinové foto všech zúčastněných, pak následují fotografie rodičů, svědků a případně menší skupinky, chybět by také neměly fotografie nevěsty se všemi muži a ženicha se všemi ženami.
Focení novomanželů
Když jsou vyfotografovaní všichni příbuzní i známí, následuje focení novomanželů. To už je chvíle, kdy se mohou hosté pomalu přesouvat na místo hostiny a na novomanželé mají na focení klid. Všeobecně lépe vypadají fotky v pohybu, protože většinou není ani jeden z novomanželů model a statické fotografie nevypadají často přirozeně.
Svatební hostina
Poslední část svatby, která nesmí rozhodně na fotkách chybět, je svatební oběd. Začíná se rozbitím talíře, je také potřeba vyfotit nazdobený svatební stůl a dort. Následují fotky přípitků, usedajících svatebčanů, krájení dortu a první tanec.