Menu
WeddingMag
Zásnuby

Zásnuby: jak je zvládnout podle tradičních pravidel

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 2. 2018

Máte jen jednu šanci požádat svou vyvolenou o ruku. Proto by byla velká škoda si tento velký krok nějak pokazit. Na velký moment bude vaše milá vzpomínat celý život a vy samozřejmě také. Podívejte se na pár tipů jak zvládnout zásnuby s přehledem.

Zásnuby už dnes nejsou obvykle tak velkolepou událostí jako tomu bylo dřív, jejich trochu vyhaslá hvězda ale v posledních letech opět stoupá. Znovu nabývají na důležitosti a s tím samozřejmě i pravidla, která jsou s nimi spojená.

Bez zásnubního prstenu to nejde

Zásnuby bez zásnubního prstenu? To snad ani nejde. Každá snoubenka si na něj potrpí a nemůže se dočkat, až se svou novou ozdobou pochlubí všem známým a rodině. Která žena by se také netěšila na nádherné potvrzení lásky. Tato klasická verze zásnub stále přetrvává a určitě nikdy neumře.

Zásnubní prsten. Jaká je jeho symbolika a proč ho dostáváme?

Zásnuby a rodinná oslava

Oslava zasnoubení se obvykle koná v nejužším rodinném kruhu. Existují samozřejmě i výjimky a snoubenci uspořádají velkolepou zásnubní party i pro přátele. Tradičnější je ale právě oslava jen pro rodiče, sourozence a případně prarodiče. Zasnoubení je přeci jenom o trochu méně stabilní než svatba, a tak není vhodné oznamovat nový stav do celého světa. Na hostinu je vhodné se lépe obléknout – oděv do divadla či lepší restaurace.

Samotný průběh zásnubní hostiny vypadá následovně: vstane otec nevěsty a oznámí zasnoubení své dcery. Snoubenci povstanou, dají si polibek a předají si dárky. Existuje i druhá varianta, kdy obřad zahájí sám budoucí ženich a oznámí zasnoubení. Řeč je dobré mít připravenou, ale krátkou. Dlouhé proslovy nejsou vhodné.

Zásnuby jsou dnes mnohem propracovanější než před deseti lety. Jak je udělat jedinečné?

Jak dlouho od zásnub ke svatbě?

Po zásnubách se obvykle koná svatba. Ale jak dlouhá doba by mezi tím měla uplynout? Je nějaká pevně stanovená doba nebo je to vlastně jedno? Názory se různí, ale asi nejčastěji se setkáte s oním pověstným „do roka a do dne“. Veselku byste měli uspořádat nejdéle do roka od zásnub. Existují také názory, že označovat se za „zasnoubené“ by lidé měli až ve chvíli, kdy opravdu aktivně plánují svatbu.

Je tu ovšem i skupina lidí, která zásnuby nepovažuje za tak zavazující, aby museli okamžitě řešit a organizovat svatbu. Zásnubním prstenem jen dávají najevo, že se svatbou do budoucna počítají a svůj vztah berou vážně. Takové ženy si užívají zásnubních prstýnků i několik let.

Žádná pevně daná doba tedy není. Každopádně nejvíce tradiční je první varianta. Rozhodnout se už musíte sami, kdy se chcete skutečně vzít.

Budete se brát. Jak oznámit světu zásnuby tradičně i netradičně?

Pravidla zásnub

Tradiční zásnuby mají určitá zažitá pravidla, která by se měla dodržovat. Rozhodně nekončí jen otázkou „Vezmeš si mě?“

  1. Muž požádá ženu o ruku a po jejím souhlasu jí navlékne zásnubní prsten. I muž může nosit prsten již před svatbou, ale ten snoubenky by měl být bohatší a ozdobený drahým kamenem. Samozřejmě může prsten nosit pouze snoubenka a svému milému darovat třeba hodinky, řetízek či náramek.
  2. Své zasnoubení oznamte jako první své rodině. Rozhodně to na ně nevybalte hned mezi dveřmi, ale uspořádejte pro ně malou slavnostní večeři. První by o zasnoubení měli vědět rodiče snoubenky a pak rodiče snoubence.
  3. Maminka nevěsty by na oslavě měla dostat krásnou kytici od ženicha v tlumených barvách. Dostane ji jako první. Kytku musí dostat i nevěsta, která ji dostane jako druhá. Pro ni jsou vhodnější výraznější barvy a romantičtější varianta.
  4. Na oslavu je vhodné přijít ve správném oblečení (ne džíny, kostkovanou košili, sportovní tričko apod.). Pro ženy se hodí odpolední kostýmek nebo koktejlové šatičky. Muž zvolí sako, elegantní košili a vhodné kalhoty.
  5. Oba snoubenci by měli být připraveni na různé otázky od rodičů. Rodiče se ptají nejčastěji na to, kde budete bydlet, kde na to vezmete, zda už čekáte miminko, kolik vyděláváte apod. Tyto otázky se odvíjí od toho, jak moc se s rodiči svého protějšku znáte.
  6. Pokud nebudete dělat oslavu rovnou pro obě rodiny, měli by se před svatbou všichni dohromady sejít a seznámit se. Často je také potřeba domluvit ještě nějaké detaily. Někteří rodiče se chtějí podílet na svatbě a své děti finančně podpořit, proto by mělo být jasné, kdo co zaplatí nebo sežene.
  7. Kdyby se z nějakého důvodu snoubenci rozešli ještě před svatbou, velí nepsaná etiketa snoubence vrátit prsten, protože měl být symbolem nového společného života. Rozhodně by se však tento prsten neměl znovu použít jako zásnubní pro nějakou jinou ženu. Až by na to totiž přišla, mohla by se svatba možná rušit znovu.

Info: Pokud se pár rozejde až po svatbě (po rozvodu), žena už snubní a ani zásnubní prsten vracet nemusí.

Zásnuby podle tradic jsou určitě úžasným zážitkem a mnoho párů je preferuje. Není to však nic, co by bylo pevně dané. Pokud vy jste pravý opak a rozhodně nechcete nic tradičního, směle do toho. Uspořádejte zásnuby podle sebe, od samotné žádosti až po oslavu.

Ohodnoťte tento článek:
2,1
Právě čtete

Zásnuby: jak je zvládnout podle tradičních pravidel