Svatební hostinu tvoří kromě jídla nápoje. Alkohol sice patří ke svatbě, avšak ne každý svatebčan může pít alkohol. Mezi svatebčany mohou být i děti. Jaké nápoje je vhodné podávat na svatební hostině?
Začínáme aperitivem
Aperitivem se zahajuje svatební hostina, po 1é až 15 minutách po podání aperitivu se začne servírovat jídlo. Aperitiv má dodat nejen slavnostní a přátelskou atmosféru, ale také má stimulovat chuťové buňky a připravit žaludek na příjem potravy.
Mezi aperitivy patří tradičně pravé šampaňské, sekty nebo sladké aperitivy typu Cinzano, Martini, Campari, portské.
Tvrdý alkohol na svatbě – ano nebo ne?
Názory na podávání tvrdého alkoholu na svatbě jsou různé. Důvodem není jen otázka peněz, ale také otázka možnosti větší a rychlejší „společenské únavy“. Pokud se rozhodnete pro podávání tvrdého alkoholu na vaší svatbě, je třeba ho podávat v omezené míře.
Kvalitní destiláty, např. skotská whisky, finská vodka, moravská slivovice mohou být podávány jako aperitiv. K jídlu se obvykle podává koňak, brandy, metaxa, italská grapa, francouzský calvados nebo likéry, např. amaretto, jagermeister.
Další oblíbené alkoholické nápoje
Mezi nejoblíbenější nápoje, které většinou nesmí chybět na svatební hostině, jsou různé druhy vína. Oblíbeným nápojem je pivo, které patří mezi naše národní nápoje. Pivo by se mělo servírovat v třetinkových sklenicích, vychlazené na 7 °Celsia.
Dalším oblíbeným nápojem, bez kterého si lze svatbu těžko představit, je víno. Kromě různých odrůd bílého, růžového nebo červeného vína se někdy podávají i likérová vína. Jedná se o směs klasického vína a vinného destilátu, která bývá zahuštěna moštem nebo výluhem z fíků, rozinek. Mezi likérová vína patří např. malaga, sherry.
Jak vybírat víno? Ne každé víno se hodí ke každému jídlu
Míchané nápoje a koktejly – nejen okrasa svatební tabule
Míchané nápoje a koktejly jsou pastvou pro oči a potěšením pro chuťové buňky. Obvykle se připravují smícháním alkoholických nápojů s džusy, ovocnými šťávami, sirupem a dalšími přísadami. Stejným způsobem se připravují nealkoholické míchané nápoje, koktejly, pouze je u nich vynechán alkohol.
Postup přípravy je různý, nápoje se mohou míchat v mixéru, šejkru, míchací sklenici, nebo se jednotlivé ingredience vlévají postupně přímo do servírovací sklenky. Nápoje se zdobí ovocem, lístky meduňky nebo máty.
Nealkoholické nápoje na svatbě
Kromě míchaných nealkoholických nápojů a koktejlů se podávají na svatbě džusy, šťávy z čerstvého ovoce, minerálky a káva. V horkých letních dnech osvěží voda s plátky citronu a lístky máty. Pokud jsou mezi svatebčany děti, bývá zvykem jim podávat jako aperitiv nealkoholický nápoj zvaný „rychlé špunty“.
Jaký alkohol se hodí na přípitek?
Co znamená korkovné, tzv. „špuntovné“?
Jedná se o poplatek, který si účtuje restaurace za vámi donesené alkoholické nápoje. Nejedná se pouze o víno nebo jiný alkohol, někde se korkovné účtuje také za donesené svatební cukroví nebo svatební dort.
Kolik zaplatíme za korkovné?
Některé restaurace účtují korkovné v rozmezí 30 až 250,-Kč za láhev, u tvrdého alkoholu může být korkovné vyšší. Jiné restaurace účtují korkovné jako tzv. „paušál“, tj. neplatíte za láhev ani za litry alkoholu, ale zaplatíte domluvenou částku, např. 2.000,- Kč. Některé restaurace nepožadují korkovné např. z důvodu větší konzumace jídla.