Kromě snubních prstýnků a svatebních šatů pro nevěstu je nejdůležitější položkou ve finančním rozpočtu na svatbu svatební hostina. Ke svatbě neodmyslitelně patří dobré jídlo a pití. Svatební hostinu je doporučováno zařizovat 2 až 6 měsíců před svatbou.
Na kolik peněz vyjde jídlo na svatbě?
Přemýšlíte, jak vaše hosty na svatbě pohostit? V zásadě máte dvě možnosti, využít služeb restaurace, nebo si pronajmout cateringovou službu do vámi vybraného prostoru, což může být i u vás na zahradě, máte-li ji k tomu dostatečně velkou.
Cena, kterou zaplatíme za jídlo na svatbě, se liší podle typu restaurace a podle počtu hostů i podle vybraného jídla a pití. Jelikož náklady na restauraci bývají vysoké, lze službami cateringu ušetřit mnohdy i několik tisíc Kč. V restauracích je doporučováno počítat s částkou cca 1.000 Kč až 3.000 Kč na osobu, zatímco v pronajatých prostorách s cateringem je částka za jídlo na jednu osobu od 550 Kč, obvykle však kolem 700 až 800 Kč. Nejvyšší položka na účtu za svatební hostinu je za alkohol. Mnohé cateringové společnosti dávají možnost zásobit se vlastním alkoholem, což vyjde mnohem levněji.
Výhodou restaurací je, že vám dopadá starost o úklid po hostině, zatímco cateringové společnosti si uklidí a odvezou pouze jimi použitý inventář a nádobí.
Svatební hostina není pouze jídlo
Na svatbě je třeba zajistit nejen dobré jídlo a pití, ale také zábavu pro hosty. Kromě hudby se může jednat i o některé aktivity, zejména pokud se svatba koná venku. Může se jednat o různé hry nebo vaření venku. Hudbu si můžete obstarat sami z CD, pokud však budete chtít profesionální kapelu, je třeba počítat s částkou od 2.000 do 10.00 Kč. Cena záleží na nutnosti ozvuční sálu i na počtu členů kapely. Nejlevnější jsou pěvecká dua a klávesy, dua si účtují obvykle 800 až 1.000 Kč za hodinu, tria 1.200 až 1.500 Kč za hodinu.
Ke svatbě patří také svatební dort
Svatební dorty jsou nejen pohoštěním, ale i dekorací spolu s květinovou výzdobou, organzou uprostřed, kamínky nebo svíčkami. Nejhezčí ozdoba svatebního stolu bývá svatební dort. Ke svatebnímu dortu se váží také různé tradice a pověry. Výběru svatebního dortu je třeba věnovat pozornost. Svatební dort nemusí mít obvyklý kulatý tvar, může být oválný nebo hranatý nebo dokonce může mít různé tvary, jako je např. tvar srdce nebo podkovy. Oblíbený je svatební dort ve tvaru svatebního altánku, ve kterém stojí ženich s nevěstou.
Jaké jsou druhy svatebních dortů
Svatebních dortů je mnoho druhů, dorty se liší náplněmi, zdobením. Mezi nejoblíbenější náplně patří čokoláda, karamel, oříšek, vanilka, jahoda, kokos, banán a amaretto. Různé jsou i polevy, povrch dortu se může zdobit také krémem nebo může být na povrchu želatina. Ozdoby jsou vždy originální, obvykle bývají z marcipánu, mohou být i z jiného těsta.
Cena svatebního dortu
Cena svatebního dortu se pohybuje obvykle v rozmezí 700 až 2.000 Kč. Avšak za svatební dort můžete zaplatit 8.000 Kč i více. Cenu dortu určují z 50% použité suroviny, z 30% jeho velikost a z 20% práce. Výběr svatebního dortu záleží nejen na jeho ceně, ale také na počtu svatebních hostů a stylu svatby i místa jejího konání. Svatební dort je doporučováno objednat už 3 měsíce před svatbou.
Ke svatbě patří také cukroví, zákusky i výslužka
Cukroví, zákusky patří k doplnění svatební hostiny. Na svatební hostině mohou být i klasické dorty, záviny. Jako výslužka se hodí minizákusky, cukroví i svatební koláčky. Svatební koláčky si upečeme sami nebo je koupíme, obvykle 350 g svatebních koláčků stojí necelých 200 Kč. Minimální cena jednoho minizákusku je 10 Kč, 10 Kč stojí také jedna krabička na výslužky. Cena 1 kg cukroví je 500 až 600 Kč.
Je zvykem dávat rodičům ženicha a nevěsty děkovací dorty, které mohou být v různých tvarech a velikostech, přičemž jejich zdobení se přizpůsobuje svatebnímu dortu. Děkovací dorty se předávají ve speciální dárkové krabičce s průhledným víkem. Cena děkovacích dortů je různá, odvíjí se od použitých surovin, velikosti a práce.