Menu
WeddingMag
Po svatbě

Manželství a peníze: 5 tipů, jak vyřešit finance bez hádek a rozbrojů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 2. 2018

Peníze jsou stále tématem číslo 1 u všech manželských párů. Dokonce i u těch šťastných. Chcete eliminovat rozbroje kvůli penězům na minimum? Inspirujte se našimi pěti tipy, které vám pomohou řešit v manželství finance bez hádek a rozbrojů.

1. Finance vyřešte včas a bez obalu

Nechce se vám před svatbou nebo těsně po ní řešit takové věci, jako jsou právě finance? Právě líbánková fáze (ne přímo skutečné líbánky) je nejlepší čas. Všechny feromony, které kolem vás létají, vás oba udržují v dobré náladě.

A co byste měli řešit? Pokud nevíte, zvažte následující otázky:

  • Máte stanovený rozpočet nebo vždy utratíte všechno do puntíku?
  • Máte úspory, spoříte na důchod?
  • Máte nějaký dluh? Pokud ano, jaký?
  • Líbí se vám vaše současné zaměstnání nebo chodíte do práce jen proto, že musíte?
  • Myslíte si, že byste raději začali podnikat?

Mimo informací, které byste o sobě měli navzájem vědět, byste také měli porovnat, jak oba přistupujete k financím. Jste-li oba skromní, máte vyhráno. Jestliže oba rádi utrácíte a často neznáte míru, musíte se oba naučit držet trochu zpátky. Pokud zjistíte, že máte trochu odlišný přístup k penězům, musíte najít nějaký kompromis a přijít na to, jak se oba v otázce financí shodnout.

2. Plánujte dříve, než se vezmete

Jděte do manželství s určitým finančním plánem. Prodiskutujte své jednotlivé cíle i ty, které máte společné. Pak si určete, jak dlouho bude přibližně trvat, než jich dosáhnete. Chcete si dodělat školu? Mít děti? Koupit dům? Odstěhovat se do zahraničí? Pokud investujete do stejného plánu oba, bude vše mnohem jednodušší.

Dalším krokem je určení rozpočtu, se kterým oba budete žít. Na internetu jsou k dispozici různé kalkulačky, tabulky či aplikace, které vám pomohou vytvořit měsíční rozpočet, ohlídat pravidelné platby i zjistit, kolik a kde můžete uspořit.

Jak si říct o peníze místo svatebního daru

3. Určete si odpovědnost

Každý vstupuje do vztahu s vlastními silnými a slabými stránkami. Využijte své silné stránky při řešení financí. Pokud je jeden z vás v oblasti financí zodpovědnější a dokáže udržet rozpočet ve stanovených mezích, měl by mít odpovědnost za placení účtů. Má vaše drahá polovička přehled o investicích a ví, kam vložit peníze? Tak ho nechte, ať je vybírá. Stejné je to i v jiných oblastech. Samozřejmě to neznamená, že by se neměli na rozhodování podílet oba, ale jsou určitě oblasti (peníze, auta, investice apod.), o které nemusí mít ten druhý až takový zájem. Informace by ale měli mít vždy oba. Transparentnost vede k silnějšímu vtahu – a osoba, která má vše na starosti, nebude mít pocit, že je na všechno sama. Cílem je rozdělení odpovědnosti, nikoliv tajit zásadní informace.

Jak si říct o peníze na svatbu? Zkuste to vtipně, originálně a bez rozpaků

4. Společné účty nebo ne?

Pokud počítáte každou korunu a víte, že máte ráda o svých financích přehled, můžete si klidně nechat samostatné bankovní účty. Existují však výhody, které plynou ze společných účtů. Mnohé banky poskytují úlevy na poplatcích a vyšší zůstatek může také vest k větším úrokům.

Mnoho párů to řeší tak, že mají společný účet pro domácnost, společný spořicí účet a samostatné osobní účty. Probíhá tak společná kontrola nákupů v domácnosti. Společné úspory mohou být na cokoliv – na nenadálé příhody, na novou střechu, na hypotéku. Samostatné účty by pak měly sloužit pro vaše soukromé potřeby.

Nejlepší způsob, jak zjistit, kolik každý z vás musí odvést do společných účtů, je zkontrolovat svůj rozpočet, abyste věděli, kolik potřebujete. Poté si rozpočítejte, kolik půjde na účet domácnosti a kolik na spoření. Ideální je vypočítat procentní podíl, protože se jedná o spravedlivější způsob rozdělení peněz, zvlášť pokud jeden z manželů vydělává mnohem více peněz než druhý.

Jak ušetřit na svatbě? 13 rad, které určitě musíte vyzkoušet

5. Nebojte se plánovat i hodně dopředu

Asi nikomu se nechce řešit stáří a především smrt ve chvíli, kdy je člověk v nejlepším věku a užívá si života. Ovšem, jak se říká, nikdo z nás se odtud nedostane živý. Jakmile zahájíte společný život, měli byste řešit i zajištění na stáří. Zároveň se postarejte i o případné dědictví, které by po vás zbylo, určete, kolik potřebujete mít pojištění a jaké a stejně tak i spoření. Dnes jsou v nabídkách různé produkty, které vám mají pomoci zajistit se s předstihem na stáří.

O financích někdy může být těžké se bavit, protože je to poměrně výbušné téma. Určitě ale nechcete začít společný život spolu s nevyřešenou finanční situací. To vede jen ke stresu a frustraci. Postupujte podle uvedených návrhů a vkročte do manželství správnou nohou a s pevnou finanční podporou.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Manželství a peníze: 5 tipů, jak vyřešit finance bez hádek a rozbrojů