Krájení svatebního dortu je symbolický okamžik, ke kterému se váží pověry. U krájení svatebního dortu nechybí fotograf nebo kameraman. Je důležité, aby krájení svatebního dortu proběhlo tak jak má. Na co si dávat pozor?
Na výběr vhodného nože
Nejvhodnější nůž na krájení dortu je pevný, tenký, dlouhý a dokonale nabroušený. Vychlazený dort se sice krájí lépe, to však není možné u svatebního dortu. Svatební dort je významnou součástí výzdoby svatební tabule.
Na správnou techniku
Pokud je korpus z jemného těsta nebo obsahuje-li dort hodně krémové náplně, je vhodné při krájení netlačit, ale opatrně pilovat. Jedině tak zůstane dort nadýchaný. Svatební dort sice krájí nevěsta, avšak pravá ženichova ruka by měla držet seshora pravou ruku nevěsty, která drží nůž.
Na zachování tvaru dortu
Při krájení svatebního dortu se snadno může stát, že čisté ostří nože rozmaže krém, náplň a dort si tak nezachová svůj tvar. Tomu lze předejít tím, že při krájení dortu po každém řezu opláchneme nůž horkou vodou.
Na krájení dortu na nesprávném místě
Pokud máte jednopatrový dort, je lhostejné, ze které strany ho začnete krájet. Problém může nastat, pokud je dort dvou, tří a více patrový. Patrový dort je třeba krájet vzestupně po patrech a vždy začínat u spodní vrstvy.
Na načasování krájení svatebního dortu
Krájení svatebního dortu je velmi důležitá událost. Krájení svatebního dortu má svoji symboliku a je to také jedna z prvních činností, kterou dělají novomanželé společně. U krájení svatebního dortu nechybí fotograf nebo kameraman, nesprávné načasování krájení svatebního dortu je jedním z fiasek, které se mohou na svatbě přihodit. Na krájení dortu je vhodné upozornit hudbou nebo přípitkem.
Na dodržení etikety
Nedodržení etikety sice může na první pohled vypadat jako bezvýznamná maličkost. Avšak nedodržením etikety můžete urazit některého z hostů, a to není maličkost. Na svatbě se mají všichni cítit příjemně a mají se bavit. Etiketa říká, že první kousek svatebního dortu podává ženich nevěstě do úst a následně nevěsta ženichovi. Další díl dortu patří ženichově matce, potom nevěstině matce, další díl otci ženicha, otci nevěsty. Další pořadí je podle spřízněnosti, věku a důležitosti. Každý z hostů musí sníst aspoň kousek dortu.
Symbolika svatebního dortu
Svatební dort je symbolem plodnosti. Podle jedné ze zvyklostí si mají novomanželé zmrazit vrchní patro svého dortu a sníst ho společně při prvním výročí své svatby. Dodržení této zvyklosti má zajistit, aby jim jejich svazek vydržel.
Pověry, které se váží ke svatebnímu dortu
Jedna z pověr říká, že ten, kdo bude mít při krájení dortu ruku nahoře, ten bude mít v manželství navrch. Nevěsta i ženich musí ochutnat svatební dort, jinak jim prý manželství nevydrží. Pokud někdo ze svatebčanů odmítne dort, přinese to novomanželům smůlu. Pokud se některé družičce převrátí na talířku kousek ze svatebního dortu, do roka se vdá nebo zůstane sedm let neprovdaná.