Registrované partnerství bývalo v dřívějších letech zcela nemyslitelné. Dnes už to není žádný problém a homosexuálních párů, kteří chtějí svůj svazek stvrdit oficiálně, přibývá. Registrované partnerství má svá pravidla a specifika oproti klasickému manželství. Nic to ale nemění na tom, že jde o velký den dvou zamilovaných lidí.
Možnost registrovat se mají lidé v České republice od 1.7. 2006. Za tu dobu se už registrovalo přes 2000 dvojic a stále přibývají. V poměrně velkém množství svazků byl jeden z registrované dvojce cizinec. Jejich svatby jsou stejné krásné a plné emocí, jako svatby klasických párů. Pravidla pro uzavření takového sňatku jsou ale jiná.
Registrované partnerství – pravidla
Registrované partnerství je podle zákona č. 115/2006 Sb. trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví. Aby gay nebo lesbické dvojice mohli do takového partnerství vstoupit, musí splňovat několik podmínek.
- Alespoň jeden z dvojice musí mít české občanství.
- Oba musí být plnoletí.
- Ani jeden z dvojice nesmí mít další uzavřená manželství nebo registrované svazky.
Klasické heterosexuální páry si mohou vybrat, kde se chtějí vzít a možností mají mnoho. Za výjezd oddávajícího zaplatí obvykle tisíc korun. Oproti tomu gay a lesbické páry zaplatí o několik tisíc víc a navíc se nemohou vzít všude, kde chtějí. Cenu určuje příslušný matriční úřad a registrované partnerství je možné uzavřít jen u čtrnácti matričních úřadu v České republice.
Svatba s cizincem? Víme, co musíte zařídit a kolik to bude stát!
Seznam matričních úřadů, kde lze uzavřít registrované partnerství:
- Hlavní město Praha: Úřad městské části Praha 1
- Středočeský kraj: Magistrát města Kladna
- Ústecký kraj: Úřad městského obvodu Ústí nad Labem – město
- Plzeňský kraj: Úřad městského obvodu Plzeň 3
- Jihočeský kraj: Magistrát města České Budějovice
- Karlovarský kraj: Magistrát města Karlovy Vary
- Liberecký kraj: Magistrát města Liberce
- Královéhradecký kraj: Magistrát města Hradec Králové
- Pardubický kraj: Magistrát města Pardubice
- Olomoucký kraj: Magistrát města Olomouc
- Moravskoslezský kraj: Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
- Zlínský kraj: Magistrát města Zlín
- Kraj Vysočina: Magistrát města Jihlava
- Jihomoravský kraj: Úřad městské části Brno-střed
Jaké doklady jsou k registraci potřeba?
K registraci potřebujete následující doklady:
- občanský průkaz nebo cestovní pas,
- rodný list,
- výpis o rodinném stavu nebo registraci či doklad o ukončení předchozího svazku,
- výpis z údajů evidence obyvatel v místě trvalého bydliště.
Osoby, které chtějí do partnerství vstoupit musí vyplnit předepsaný tiskopis – Dotazník k registrovanému partnerství. Ten je k dispozici na příslušných matrikách nebo na internetu.
Předmanželská smlouva má určitě smysl. Co by měla obsahovat?
Po zaregistrování můžete nosit stejné příjmení
Je běžné, že muž a žena mají po svatbě stejné příjmení. U gay a lesbických páru už to tak běžné není. Žádost o změnu příjmení musí podat ten, kdo chce své příjmení změnit, a to na matrice města, kde je přihlášen k trvalému pobytu. Pak už je postup jednoduchý a oba z dvojce mohou užívat stejné příjmení jako klasičtí manželé.
Proč se partneři chtějí registrovat?
Lidé, kteří spolu žijí, chtějí mít pocit, že k sobě patří i formálně. Důvody jsou samozřejmě i majetkové. Registrací získávají homosexuální páry jistotu, že v případě, že se něco jednomu z partnerů stane, nepřijde druhý o majetek. Partner má také právo získávat informace o zdravotním stavu, dědit v první dědické skupině a zastupovat svého partnera v běžných záležitostech.
Netradiční líbánky: možnosti, které by vás možná nikdy nenapadly
Registrované partnerství – rozdíly oproti manželství
Registrované partnerství je od klasického manželství velmi odlišné. Nevzniká zákonné volno na svatbu, společné jmění manželů, partneři nemají nárok na vdovský/vdovecký důchod, ke svému sňatku nemusí mít svědky, nemohou si osvojit dítě z ústavu, dítě druhého z partnerů a ani být společnými pěstouny. Registraci mohou provést pouze před matrikářem.
Jako první umožnilo registraci Dánsko v roce 1989. Následovalo Nizozemsko o dvanáct let později, Španělsko. Registrované partnerství povoluje i Portugalsko, Švédsko, Norsko, Francie, Belgie či Island. Ve Spojených státech je to možné jen v některých státech. Registrované partnerství stále není ve světě úplně běžné a dá se říct, že Česká republika je v tomto ohledu moderní a rozumný stát.