Snubní prsteny – jak o ně správně pečovat, aby si zachovaly svůj lesk?
Martina Mádlová
27. 2. 2018
Váš snubní prsten symbolizuje vaši lásku a partnerství. Stejně jako o vztah, i o něj musíte správně pečovat, aby vydržel stále tak krásný a činil vám radost. Jak se o snubní prsten starat a čeho se vyvarovat?
Snubní prsten je při vašich každodenních činnostech vystavován velké zátěži. I z tohoto důvodu se vyrábí z ušlechtilých, odolných a trvanlivých materiálů. Ani ty ale nejsou nezničitelné. Věnujte svému prstenu pravidelnou péči a krásou se vám odmění.
Fyzická práce
Pokud děláte nějakou fyzickou práci, například úklid domácnosti, práce na zahradě, raději prsteny a obecně šperky odkládejte. Takřka jistě totiž prstýnek poškrábete. Řešením také mohou být ochranné rukavice. I při vaření musíte dávat na svůj drahocenný šperk velký pozor, protože výpary, které při vaření vznikají, prstenu taktéž nesvědčí.
Sportování
Sportování vám jistě dělá dobře na těle i na duchu, ale pro vaše šperky to až tak dobré není. Mluvíme samozřejmě o potu, který každý sportovní výkon nutně doprovází a na špercích způsobuje oxidaci. Zároveň se taktéž vystavujete riziku mechanického poškození. Šperkům škodí i plavání. Tedy ne samotná aktivita, ale voda, ve které plavete. Dobře jim nedělá slaná voda v moři i bazén s chemikáliemi.
Jak vybrat snubní prsteny? Moderní bílé zlato je ta pravá volba
Kosmetické přípravky
Tekutá mýdla, lak na vlasy, či krémy na pleť dokáží nadělat na vašich špercích pěknou paseku. Stejně tak i laky na nehty, odlakovače či parfémy. Existují i látky ve zdravotně nezávadné kosmetice, které dokáží šperk úplně znehodnotit. Odborníci proto doporučují nasadit si prsten na prst až ve chvíli, kdy odcházíte z domova.
Každodenní nástrahy
A jaké nástrahy číhají na váš nádherný prsten v podstatě každý den? Zmínit můžete hledání klíčů v kabelce, psaní na klávesnici, braní za kovové kliky apod.
Zanedbaná péče
Velmi často se šperky znehodnotí proto, že jim není věnována dostatečná péče. Například šperky z bílého zlata na sobě mají vrstvu rhodina. Proto jsou tak krásně bílé. Stříbro by bez vrstvy oxidovalo a zčernalo. Rhodium ale nevydrží věčně a časem se opotřebí. Kdo chce, aby mu prsten vydržel krásný co nejdéle, musí se o to trochu zasloužit správnou péčí. Skvělá je švédská utěrka, kterou můžete prsten jemně otřít a očistit od potu, nečistot a kosmetiky. Po nějaké době a může to být i mnoho let, bude zapotřebí šperky znovu porhodiovat.
Na žádné šperky rozhodně nikdy nepoužívejte žádné agresivní chemikálie, protože by mohly prsten poškodit. Raději se vyhněte i běžným domácím receptům, čištění teplou vodou s trochou alkoholu nebo zubním kartáčkem apod. Nejlepší a nejšetrnější způsob pravidelné péče, je svěření do rukou klenotníka alespoň jednou do roka. Ten prsten profesionálně vyčistí a také překontroluje, jestli umístěný drahý kámen stále dobře drží a neuvolňuje se. Jakákoliv trhlinka totiž může být příčinou poškození nebo uvolnění.
Snubní prsteny z chirurgické oceli – jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Pojištění
Pojistit si dnes můžete takřka všechno, tak proč ne vaše snubní prsteny? Třeba briliantový prsten svou hodnotu mění a většinou cena stoupá. Proto je v takovém případě správná pojistka vhodnou volbou.
Sundávat nebo nesundávat
Možná jste při čtení článku nabyli dojmu, že vlastně prsten skoro ani nemáte nosit. Opak je ale samozřejmě pravdou. Noste ho co nejvíce, zejména venku na veřejných místech ho nikdy nesundávejte. Snadno byste svůj snubní prsten mohli někde zapomenout. Odkládejte ho jen ve výše zmíněných případech, aby nedošlo k poškození.
Šperk můžete zničit během chvilky mnoha různými způsoby a nejde je všechny popsat. Určitě jste ale pochopili, že jen péčí a zvýšenou opatrností si zajistíte, aby byly dlouhou dobu krásné. I jiné drahé věci určitě chráníte jako oko v hlavě. Proto stejnou pozornost věnujte i svým cennostem. Přejeme vám, ať vám vaše snubní prsteny vydrží krásné po celý život a s nimi i vaše manželství.