Velikost, materiál, kámen a design. Tyto čtyři body jsou při výběru zásnubního prstenu nejdůležitější. Jaké máte možnosti?
Znáte historii zásnubního prstýnku?
Tradice žádosti o ruku a nasazení snubního prstýnku začala na březích řek a v kovářských dílnách. Jeho historie může sahat až do starověkého Egypta doby před téměř 5 000 lety. Kroužky se vyráběly z ostřic a rákosí a ženy je nosily jako prsteny.
Kruh byl symbolem věčnosti a otvor v něm symbolizoval bránu či dveře, které vedou k neočekávaným a neznámým událostem. Žádostí o ruku a darováním prstenu se ženě symbolizuje nekonečná a nesmrtelná láska.
Materiál jako je ostřice či rákosí toho však mnoho nevydržel, proto se zásnubní prstýnky začaly vyrábět z odolnějších materiálů, jako jsou kůže, kosti nebo slonovina. Kombinace zlata a drahého kamene se začala využívat až v 15. století a drží se dodnes.
Výběr se snoubenkou nebo bez ní?
Pokud chcete své nastávající připravit nádherné překvapení, vyberte jí prstýneksám a tajně. V případě, že si chcete být jistý, že se trefíte přesně do jejího vkusu a zároveň chcete, aby zásnubní prsten ladil s prstenem snubním, který jí navléknete na svatbě, vyberte prsteny společně. Připravíte ji ovšem o moment překvapení.
Když muž vybírá sám
Pokud se rozhodnete prsten vybrat sám, čeká vás náročný úkol, ale na druhou stranu se můžete těšit z momentu překvapení, kdy před svou vyvolenou pokleknete, ukážete klenot a necháte se zaplavit šťastným pocitem z její odpovědi „ano“. Jaký prsten vybrat, abyste se jí trefil do vkusu?
Podívejte se do šatníku a zamyslete se nad tím, jaké oblečení nosí.
Jaké šperky má ve šperkovnici?
Jaké barvy miluje a nosí?
Jak se maluje a češe?
Čemu se věnuje ve volném čase?
Odpovědi vám pomohou zjistit, jaký typ ženy máte po boku a jaké zpracování prstenu by se jí mohlo líbit. Praktická žena ocení jednoduchý kroužek s malým kamínkem, který jí na ruce nebude překážet. Romantička se bude rozplývat nad prstenem posetým drobnými blyštivými kameny. Žena, která je věrná tradicím a slovo moderna jí nic neříká, ocení žluté zlato s jedním kamenem.
Výběr s budoucí snoubenkou
Pokud budete zásnubní prstýnek vybírat společně, připravíte ji o moment překvapení a o emotivní vzpomínky. Na druhou stranu budete mít absolutní jistotu, že vyberete správně. Navíc budete moci diskutovat nad tím, jaký snubní prstýnek bude ladit k zásnubnímu. Případně můžete vybírat ze setů, které zahrnují snubní i zásnubní prsten.
Jestliže chcete do žádosti o ruku vnést alespoň malé překvapení, požádejte ji o ruku nečekaně a na romantickém místě. Sice bude vědět, jaký prstýnek si nasadí a že se žádost chystá, ale nebude vědět kde a kdy.
Kolik peněz do zásnubního prstenu investovat?
To je jedno z dilemat, které budete při výběru řešit. Dříve se říkalo, že by cena zásnubního prstenu měla odpovídat dvěma až třem měsíčním platům. To však byl pouze marketingový tah společnosti De Beers, která prodávala luxusní šperky.
Věřte, že peníze, které za prsten zaplatíte, rozhodně nejsou ukazatelem toho, jak moc svoji přítelkyni milujete nebo jak moc si jí ceníte. Mnohem důležitější je samotný akt žádosti, který je pro ženu zprávou, že s ní chcete prožít celý život. Uvidíte, jak ráda se prstýnkem pochlubí třeba na rozlučce se svobodou.
Při přemýšlení o ceně zvažte:
jaká je povaha vaší milé – záleží jí na vysoké ceně nebo spíše ocení slova, která při žádosti vyslovíte?
Jak vidíte budoucnost – budete si pořizovat dům? Čekáte miminko? Jak velkou svatbu budete pořádat?
Jaký je styl vaší polovičky – potrpí si na značkové oblečení nebo jí nevadí outfit ze secondhandu?
Rodinné dědictví – chcete, aby se z prstenu stalo rodinné dědictví a dědil se z generace na generaci?
Cenu přizpůsobte svým finančním možnostem, ale v žádném případě si na prsten nepůjčujte. Ideální je počítat navíc s 10 %, díky kterým můžete pořídit třeba o fous hezčí prsten, aniž byste se rozpakoval nad cenou.
Jak zjistit velikost prstenu
Pokud prsten vybíráte s nastávající, stačí zajít do zlatnictví a nechat jí prst odborně změřit zlatníkem. Jestliže prsten vybíráte tajně, bude pro vás zjištění správné velikosti oříšek. Naštěstí však existují metody, jak na to.
Prozkoumejte její šperkovnici – podívejte se, jaké prsteny má ve šperkovnici. Půjčete si ten, který nosí na prsteníčku levé ruky a obkreslete jeho vnitřní obvod nebo s ním zajděte do zlatnictví.
Zeptejte se rodiny nebo přátel – poraďte se s nejlepší kamarádkou, sestrou nebo maminkou, ale nezapomeňte zdůraznit, že to bude překvapení. Snoubenka se tedy od nich nesmí o žádosti dozvědět.
Předstírejte, že vybíráte prsten pro jinou ženu – zajděte se svou polovičkou do zlatnictví a řekněte jí, že vybíráte dárek pro sestru, maminku nebo babičku a zdá se vám, že mají podobnou velikost prstů jako vaše drahá.
Přemýšlíte nad otázkou,na které ruce se nosí snubní a zásnubní prsten? Oba se nosí na prsteníčku levé ruky, proto je potřeba měřit velikost tohoto prstu. Zásnubní prsten může nevěsta po svatbě nosit na stejném prstu jako prsten snubní, nebo jej navléct na druhou ruku.
Design a výrobní materiál
Když už jste si určili cenu a znáte velikost, přijde na přetřes otázka výběru drahého kovu, kamene a celkového zpracování. Hned v úvodu je potřeba říci, že zásnubní prsteny by neměly být ze stříbra, jelikož je měkké, snadno se poškrábe a brzy zčerná.
Pokud hledáte levnější materiál než zlato nebo platinu, sáhněte po chirurgické oceli. Ta se sice netřpytí tak výrazně jako zmiňované drahé kovy, ale je hypoalergenní a odolná. Pamatujte ovšem, že velikost prstýnku z chirurgické oceli se nedá upravovat.
Sázkou na jistotu je zlato a platina
Zásnubní prsteny by měly být vyrobeny buď ze zlata, nebo platiny. U platiny ovšem pamatujte na to, že je dražší než zlato. Cena zásnubního prstenu z platiny může být až 2krát vyšší než u zlata.
Zlato může mít hned 3 barvy. Na výběr budete mít bílé, žluté a růžové. Ženy, které ctí klasiku a tradice, ocení zlatý kroužek s jedním briliantem. Dámy, které se přiklánějí k univerzálnosti a minimalismu, pochválí zásnubní prsten z bílého zlata zdobený jedním či více brilianty. Moderní ženy milující originalitu zaplesají nad růžovým zlatem s barevnými drahými kameny.
Mezi tradiční kameny patří bílé brilianty, ale zvolit můžete i perlu, quartz, safír, rubín nebo smaragd.
Designové zpracování
Zásnubní prsteny mohou mít celou řadu podob. Záleží tedy především na vkusu vaší snoubenky. Z čeho můžete vybírat?
Klasika – jedná se o zásnubní prsten s briliantem z bílého či žlutého zlata. Kámen může mít krapnové nebo lunetové osazení. Klasikou jsou také tři brilianty, které symbolizují minulost, přítomnost a budoucnost.
Moderna – mezi moderní prsteny se řadí zásnubní sety, ale také prsteny, které mají místo bílého briliantu barevný kámen.
Vintage – je pro ně charakteristický jeden větší briliant, který je doplněný menšími kamínky. Prsteny jsou bohatě zdobené, mohou mít geometrické tvary, silné obroučky a krajkové zdobení.
Výrazný – výrazný zásnubní prsten je osazen barevnými kameny, které tvoří kontrast s drahým kovem. Trefou do černého je růžové zlato. Prsten na sebe strhává pozornost.
Bez kamene – sáhnout můžete po zlatém kroužku se zdobným rytím. Povrchová úprava může být lesklá, matná nebo pískovaná.
V čem prstýnek darovat
To, v čem prstýnek předáte, záleží na žádosti o ruku. Vsadit můžete na klasickou krabičku opatřenou sametovým polstrem. Krabička může mít podobu malé dřevěné truhličky, krabičky, ale také růže.
Prstýnek ovšem můžete schovat třeba do jedné z květin květinového pugétu. Schovat jej můžete do skořápky z vlašského ořechu. Další možnost je ukrytí prstenu pod talíř, na kterém se bude servírovat luxusní večeře.