Stres při plánování svatby? Známe 6 způsobů, jak se ho zbavit
Martina Mádlová
31. 1. 2018
Není divu, že plánování svatby může být v mnoha ohledech stresující. Ať už plánujete sami nebo přenecháte hlavní starosti jiným, dokáže vás svatební průmysl uzamknout v začarovaném kruhu. Svatby jsou zkrátka spojené s malými či velkými starostmi a na vás je, abyste se jimi nenechali pohltit.
V první chvíli jste nadšeni. Konečně plánujete svou svatbu. Budete si plnit své sny o krásných bílých šatech, nádherné výzdobě, skvělém jídle i neustále usměvavými hosty. Jenže ne vždy je vše takto jednoduché a často postupem času víc a víc zjišťujete, kolik věcí je potřeba zařídit, s kolika lidmi musíte jednat a kolik starostí překonat. V takové hromadě úkolů se brzy může stát, že budou vaše nervy napjaté k prasknutí. Svůj svatební den byste si ale měla užít a být schopna odpočívat a užívat si pozornost všech.
Klíčem ke svatebnímu dni bez stresu je samozřejmě vědět, co dělat, abyste všechno zařídili co nejlépe a s dostatečným předstihem.
Svatební koordinátor vám ušetří čas i nervy
Ačkoliv je často lákavé ušetřit peníze tím, že si uděláte všechno plánování sama, ve výsledku vás to možná vyjde mnohem dráž. Svatební koordinátor má kontakty, ví, co je potřeba zařídit nejdříve a co klidně ještě počká. Může vám zorganizovat celý svatební den a navrhnout poradenství ohledně svatební etikety. Cílem je vidět vaši vysněnou svatbu ožívat bez stresu. Najděte si někoho, kdo zvládne vše perfektně naplánovat a připravit před svatbou a poté zvládne i koordinaci obřadu, výzdobu, naplánování a organizaci celého dne, abyste si mohli užít svatební den naplno.
Máte stanovený rozpočet, a tak si nemůžete dovolit nechat organizaci celé svatby na koordinátorovi? Nevadí. Klidně si můžete objednat jen organizaci svatebního dne, svatebního obřadu nebo některé části. Tak nezaplatíte tolik peněz, ale stále budete mít nějakou pomoc.
Stanovte rozpočet
O stanovení rozpočtu se sice mluví pořád dokola, ale je to z toho důvodu, že jde o velmi důležité téma a překvapilo by vás, kolik párů tento krok vynechá – nebo ještě hůř – stanoví si naprosto nereálné cíle a očekávání. Pokud vás peníze na svatbu nikterak netrápí a můžete utrácet dle libosti, není rozpočet důležitý. V opačném případě ale musíte pečlivě plánovat i v této oblasti.
Napište si seznam vašich svatebních potřeb na papír a rozdělte je na kolonku „nutné“ a kolonku „chci“. Nejdřív zaplňte kolonky, které jsou nezbytně nutné (místo konání, fotografování, jídlo, hudba apod.). Pokud vám nějaké peníze i potom zůstanou, můžete se soustředit na věci, které chcete, ale dokázali byste se bez nich odejít. Upřednostnění vašeho nutkání před vynaložením peněz na nepodstatné položky můžete zmírnit část finančního stresu, který obvykle s plánováním svatby přichází.
Jak ušetřit na svatbě? 13 rad, které určitě musíte vyzkoušet
Nečekejte s pozváním hostů do poslední minuty
Uspořádejte zasedací pořádek, jakmile vám začnou hosté potvrzovat svou účast. Vytváření a rozložení sedadel dokáže být velmi stresující a časové náročné. Nejlepší je vytvořit si tabulku a začít organizovat hosty. S tím ale také souvisí, že je musíte včas a v dostatečném předstihu pozvat, abyste netvořili zasedací pořádek na poslední chvíli a zároveň, aby i hosté měli možnost, si zařídit v práci volno, domluvit hlídání apod.
Počet hostů a doprovod
Doprovod hosta je velmi důležitou položkou na svatebním seznamu. Proto byste měli dopředu dát vědět, zda jsou zvány celé rodiny, jen partneři nebo jen host sám. Takové informace se obvykle přikládají ke svatebnímu oznámení na odpovědní kartičku, kde bude uvedeno, pro koho je pozvánka určená. Počítejte ale s tím, že se vždy najde někdo, kdo na to zapomene a vezme sebou partnera nebo rovnou celou rodinu.
Na stranu každé odpovědní kartičky dejte číslo, které odpovídá hostovi. Dokonce, i když host u odpovědní kartičky nenapíše své jméno, dokážete rozluštit, o koho se jedná.
Jak vytvořit seznam svatebních hostů? Tipy, s kterými to půjde hravě
Udělejte si volno
Plánování svatby může být vyčerpávající a unavující. Malá pauza od všeho toho stresu vám udělá jen dobře. Vezměte si celý víkend volný a zapomeňte na to, že se máte vdávat. Udělejte si čas na sebe a svého snoubence. Jděte třeba do kina nebo na večeři. A nemluvte o svatbě. Prostě vypněte a užívejte si jeden druhého.
Vzpomeňte si „proč“
Ačkoliv je vaše svatba jistě jeden z nejdůležitějších dnů v životě, nebuďte příliš zaměřeni na dokonalost a nedopusťte, aby se snaha udělat všechno perfektní a bez jediné chybičky stala hlavním cílem vašeho dne. Svatbu si máte užívat a radovat se i z maličkostí.
Dokonce, i když prší během svatební ceremonie, holčička s květinami nejde uličkou tak, jak by měla a výzdoba neodpovídá přesně té růžové, kterou jste chtěla, nezapomeňte, že si berete muže, se kterým chcete strávit zbytek života a to je důležité.
Svatba trvá pouze jeden den, ale manželství vám vydrží po celý život (pokud máte štěstí).