Svatba v sobotu: Vyřiďte si u zaměstnavatele placené volno
Martina Mádlová
13. 5. 2017
Svatba přináší mnoho radosti, ale také je s ní spojena spousta starostí. Musíte zajistit místo pro obřad, hostinu, domluvit si cukrářku, kadeřnici, kosmetičku, obvolat nebo obeslat hosty, najít fotografa a mnoho dalšího. Je toho mnoho, a čím víc se den svatby blíží, tím méně máte času. Nejvíce práce budete mít týden před termínem svatby, přičemž obvykle bývá svatba v sobotu. Kde vzít na všechno to zařizování, ve všední dny čas?
Jak získat placené volno na svatbu?
Na volno v práci v souvislosti se svatbou myslí i zákoník práce. Svatba se plánuje v řádu měsíců. Někteří jsou rychlejší a stačí jim na to týdny nebo dokonce i dny. Záleží na počtech hostů, organizačních schopnostech, vašich nárocích i finanční možnosti. Velkou výhodou je v dnešní době bezesporu internet, protože toho spoustu uděláte z domova. Všechny agentury a společnosti jednoduše obepíšete e-mailem nebo jim zavoláte.
Někdy to ale nestačí a musíte na dané místo dojet osobně. Jak vyřídit nezbytné doklady třeba ve vedlejším městě. Pamatuje zákon na něco takového? Existuje volno na svatbu i na nezbytné vyřizování kolem ní?
Bohužel vás musíme zklamat. Přímo na svatební přípravy zákony nepamatují. Příslušní právní předpis nařizuje pouze poskytnout volno na den konání obřadu a jen pro ty nejbližší. Jak příslušná pasáž zákoníku práce zní? Jedná se o nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci podle § 199 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. A mezi překážky v práci se může zařadit i svatba.
„Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den.
Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče.“
I když je zákone poměrně jasný, často se objevují nesrovnalosti nebo je nesprávně vykládán. Zejména zaměstnavatelé často nechtějí uznat nárok na placené volno.
Volno, když je svatba v sobotu
Nejčastěji bývá svatba v sobotu, protože patří ke dnům pracovního volna. Budeme brát, že snoubenci v sobotu nepracují a mají tedy nárok pouze na jeden den volna. Obvykle si tento den berou v pátek před obřadem nebo v pondělí. Tento den musí dostat normální placené volno. Den volna je možné využít i jindy, ale musí to mít souvislost se svatbou. Zde obvykle problém nebývá.
Někteří zaměstnavatelé se snaží své zaměstnance přesvědčit o tom, že mají nárok na placené volno pouze na obřad, a když je svatba v sobotu, což je den pracovního volna, nemusí vám proplatit nic. Takto to v zákoně ale nestojí.
S volnem kvůli účasti na svatebním obřadu je v zákoně počítáno i pro rodiče snoubenců. Jestliže mají v sobotu volno, nic neřeší, pokud by měli jít do práce, musí jim zaměstnavatel dát volno a i ho proplatit. Rozhodně se nejedná o neplacené volno na svatbu. Den volna musí dostat i děti snoubenců, ale to už jim zaměstnavatel proplatit nemusí.
Svatba v pracovní den
Jestliže si chcete udělat svatbu v pracovní den, jsou podmínky trochu jiné. Ze zákona dostanete volno v den obřadu a pak máte nárok ještě na jeden další den, který bude mít souvislost se svatbou. Proplacený ale dostanete jen jeden den. Mnoho snoubenců ho proto nevyužívá a raději využívají svůj nárok na dovolenou. Pro rodiče či děti snoubenců platí stejné podmínky jako při svatbě v sobotu.
Ostatní svatebčané a proplacené volno na svatbu
Bohužel, zákon nenařizuje uvolnit z práce další osoby, které jsou pro svatbu nepostradatelné svědci, sourozenci snoubenců, atd.). Ti si tedy, stejně jako ostatní hosté, musí domluvit v práci řádnou dovolenou, neplacené volno nebo náhradní volno. Ovšem většina zaměstnavatelů nečinní v případě svatby žádné velké potíže, především v případě, kdy svůj úmysl a žádost o uvolnění ze zaměstnání oznámíte s dostatečným předstihem.