Se svatbou je spojena spousta starostí. Jednou z nich je i pečení a zařizování sladkého pečiva. Někdo si proto raději svatební cukroví objedná u cukráře a přinese si hotové výrobky od nich. Někdy už i zabalené do výslužkových krabiček. Kolik takové svatební cukroví stojí a kolik ho budete potřebovat?
Domácí svatební cukroví versus kupované
Koupit si cukroví od cukrářky je rozhodně rychlejší a jednodušší varianta. Je ovšem také dražší a ne vždy je chuť tak kvalitní. Stále se najde dost těch, kdo mají raději domácí výrobu svatebního cukroví, koláčků a osobní přípravě výslužek pro přátele a svatební hosty. Domácí svatební cukroví je připravené s láskou a obvykle bývá kvalitnější a chutnější. Vždyť i na samotné pečení se často sejdou kamarádky, tetičky, babičky a pečou a pečou. Je to taková malá událost.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Svatební cukroví
Zdroj: Shutterstock
U cukroví na svatbu nepotřebujete žádné speciální recepty, vystačíte si i s tím, co používáte na vánoce. Mnohem důležitější je svatební cukroví zdobení. I z obyčejného lineckého těsta můžete udělat roztomilou sladkost. Bohatým zdrojem inspirace je internet a svatební časopisy.
Ozdobené cukroví může vypadat i takto:
Ozdoby na cukroví se obvykle připravují z marcipánu, někdy také z tzv. mléčné hmoty, která je levnější než marcipán. Ozdoby si připravte dopředu, protože je to časové náročné. Potřebujete šikovné ruce a několik malinkých vykrajovátek. Můžete vyrobit kytičky, růžičky a různé ozdoby.
Do svatebního cukroví se obvykle zahrnují kousky více zdobené s tématem holubiček, srdíček, květin atd. Nehodí se příliš druhy, které jsou hodně křehké. V zimě se více dávají čokoládové kousky, naopak v parném létě jsou vhodnější pevnější druhy, které se příliš neroztékají.
Zdroj: Shutterstock
Nejčastější druhy cukroví:
svatební koláčky,
punčový řez,
mini indiánky,
mini marokánky,
linecké cukroví
laskonky,
trubičky,
kremrole,
strojkové cukroví,
řezy,
rolády.
Počet zákusků na svatbu
Jaké množství cukroví na svatbu potřebujete? Maminka i tchyně by vám řekly, že určitě kilo na osobu. Stejně tak vás budou přesvědčovat i cukrářky. Jen vy ale musíte vědět, kolik všeho ostatního jídla budete mít na svatbě a zda chcete jíst cukroví a koláčky ještě za půl roku.
S kolika kusy na osobu máte počítat? Na stoly na osobu počítejte asi tak s 5 ks cukroví + 5 ks svatebních koláčků. To bohatě stačí. Do výslužek počítejte cukroví zvlášť podle velikosti krabičky. Tam počítejte přibližně s 3 ks na osobu v rodině. Nezapomeňte, že budete mít ještě svatební dort a ten bude určitě také dost velký.
Při řešení ceny za zákusky se neřiďte příliš cenou za kilogram, ale snažte se přesvědčit cukrářku, aby vám dala cenu za kus. V celkovém množství to vyjde mnohem výhodněji.
Zdroj: Shutterstock
Svatební koláčky
Dokážete si představit svatbu bez svatebních koláčků? Nikdo takový, kdo by je na své svatbě nechtěl mít, snad ani neexistuje. Je to tradiční sladkost a neodmyslitelně patří do výslužek i na svatební stůl. Je mnoho druhů koláčků (z kynutého těsta, z tvarohového, vázané šátečky a mnoho dalších. Stejně tak je to s náplněmi.
Zdroj: Shutterstock
Určitě chcete, aby váš velký den byl ukázkový a proběhl v naprosté pohodě. Proto vybírejte raději ověřené recepty nebo dodavatele svatebních koláčků. Na svatbu raději žádné novoty nezkoušejte.
Tradičním zvykem je to, že se svatební koláčky pečou do výslužky a hosté si je mohou vychutnat i doma. Výslužka je takové sladké poděkování. Hlavně na vesnicích také býval velmi oblíbený zvyk (a někde stále ještě je) pečení tzv. zvacích svatebních koláčů. Ty pak posíláte spolu se svatebním oznámením.
Nezapomeňte. Nevěsta nesmí péct koláčky za žádnou cenu sama a nesmí ani při pečení vypomáhat. Dle pověry to přináší nevěstě smůlu a uplakané děti. Další pověra se týká svobodných dívek. Pokud některá z nich sní koláček, který byl upečen v rohu plechu, do roka a do dne se šťastně vdá.
Správný počet svatebních koláčků
Nevíte, kolik svatebních koláčků bude potřeba? Přesné množství vám asi nikdo přesně neřekne. Obecně se dá říct, že pro asi 50 svatebních hostů bude potřeba 5-8 kg koláčků. Hodí se na svatební tabuli i do výslužek. Vše záleží na tom, jak velké výslužky budou. Nejčastěji se do ní dává asi 10 – 30 koláčků, dle velikosti svatby, a také důležitosti hosta.
Jestliže máte v plánu dělat svatbu pro asi 50 hostů a chcete i každému dát výslužku, musíte mít až 8 kg cukroví. Určitě nechcete babičky a maminky strhat, je jednodušší si koláčky koupit. Je s nimi opravdu dost práce.
Ceník svatebního cukroví
Na kolik peněz vyjde takové svatební cukroví? I zde jsou ceny různé. Obvykle se ceny pohybují v řádech stokorun za kilo cukroví. Někde to může být 400 Kč a jinde se můžete dostat i na 180 Kč za kilo cukroví. Levnější mohou být různá cukrářská učiliště nebo svatební veletrhy.
Přinášíme orientační rozpočet od jedné uživatelky na serveru beremese.cz:
koláčky 28 Kč/ks
mini větrníky 7 Kč/ks
kokoska na lineckém 7 Kč/ks
laskonka 6 Kč/ks
nugátový rohlíček 10 Kč/ks
mini věnečky 8 Kč/ks
kostky 15 Kč/ks
mini marokánka 15 Kč/ks
Svatební cukroví. Koukněte na recepty s obrázky
Kdo si chce upéct cukroví sám, bude dozajista potřebovat i recepty a nejlépe s ilustračními obrázky. Velmi pěkně zpracované a navíc lahodně vypadající recepty naleznete na stránkách hajany.com.
Na některé recepty se můžete podívat i na následujícím videu:
Na svatební cukroví se těší nejeden pozvaný host. Jeho lahodná chuť i krásné tvary přímo lákají k nakousnutí. I když je to starost navíc, ke svatbě zkrátka patří, a proto si i s jeho výběrem dejte práci. A jestliže se nechcete zabývat s jeho výrobou a skládáním do krabiček, přenechte to někomu jinému.