Vynikající jídlo na svatbu patří. Ne vždy se to ale povede, a ještě těžší je to ve chvíli, kdy mají vaši hosté různá omezení týkající se jídla – diety, životní styl, alergie, intolerance apod. Jak tedy připravit menu, ze kterého si každý něco vybere a nestráví vaši svatbu s kručícím žaludkem. Připravili jsme pro vás několik možných řešení.
Když si pozvete skvělou kapelu, vymyslíte bezkonkurenční program pro své hosty, na všechny se po celý den budete usmívat, ale selže nabídka jídla, hladoví hosté se bavit nebudou, i kdybyste se rozkrájeli. Abyste skutečně potěšili každého hosta, vsaďte na takové jídlo, ze kterého si vybere opravdu každý. Není to tak složité, jak se může zdát a ani není nutné zajišťovat každému speciální menu.
Začínáme předkrmem
Předkrm bývá jen takovou chuťovkou a uvítáním do svatebního menu. Dá se velmi dobře vytvořit tak, aby si pochutnali všichni. Stačí zvolit potraviny, které vyhovují širokému okruhu lidí. Může to být parmská šunka, parmazán, malé saláty ze zeleniny a k tomu výběr pečiva. Nezapomeňte i na pečivo bezlepkové. Také sýry už se dnes dají koupit bez obsahu mléka, čím jistě potěšíte hosty, kteří ho konzumovat nemohou. Pamatujte ovšem na to, že tyto speciální potraviny by měly být viditelně označeny a nesmí se dotýkat ostatních potravin.
Svatební polévka
„Polévka je grunt,…“ Znáte to že. Svatební polévka má své nezastupitelné místo na svatebním stole, ale vymyslet ji tak, abyste vyhověli všem, rozhodně není jednoduché. Klasický vývar je asi nejlepší variantou. Jen obměníte nudle a necháte do polévky dát rýžové nebo bezlepkové. Vegetariánům a veganům nabídněte nějakou čistě zeleninovou polévku bez masa (minestrone apod.).
Jaká svatební jídla letí? Vyberte si menu pro svatební hostinu
Hlavní jídlo
I hlavní jídlo se dá hodně přizpůsobit skladbě hostů na svatbě. Můžete kombinovat jednotlivé druhy jídel a přílohy tak, abyste všechny oslovili. Jako přílohy se nejčastěji používají opékané brambory, hranolky a dušená rýže. Takové přílohy obvykle mohou všichni hosté, pokud někdo nemá ještě nějakou specifičtější alergii. Pak je také možnost dát jako přílohu zeleninu nebo jíst jídlo bez přílohy. Nezapomeňte také upozornit kuchaře, aby brambory nemastily máslem, protože to by člověku, který nemůže mléko, moc neprospělo.
Trochu náročnější to může být u hlavní části menu. Obvykle se dává maso v nějaké podobě. Celiatikům i lidem s bezmléčnou dietou vyhovíte snadno nějaký přírodním plátkem nebo závitkem. Horší už to bude s vegetariány a vegany. Tam už je potřeba nahradit jídlo nějakou bezmasou variantou. Naštěstí je toho na výběr poměrně dost. Často se používá různě upravené tofu, dělají se karbanátky z čočky apod.
Řešením problému s hlavním jídlem by mohlo být i servírování na podnosech, kdy si každý z hostů vybere to, co má rád. A velmi oblíbenou možností je v současné době raut. Hoste si vezmou talířek a vyberou si jídlo, na které mají chuť.
Trochu problematičtější to je s rybami, protože mají svůj specifický zápach, který ne každému vyhovuje. Samozřejmě se jich nemusíte vzdávat, pokud je milujete. Je to vaše svatba. Ale co nechat ryby až na večerní bufet?
Svatební tabule: Dekorace a pravidla na která byste neměli zapomenout
Sladké mámení
Dezertů je takové množství, že jistě nebudete mít problém vyhovět všem. Můžete nechat něco z klasiky a doplnit dalšími vhodnými dobrotami. Hlavně ať má každý možnost, ochutnat něco sladkého. Pro osoby s alergií na mléko můžete objednat třeba punčové řezy, makronky nebo dezerty ve kterých místo klasického mléka bude třeba mléko rostlinné apod. Lidé, kteří nemohou lepek, musí mít sladkosti bez klasické mouky. Myslete i na diabetiky a objednejte něco, co má snížený obsah cukru nebo je bez něj úplně. Jednotlivé druhy sladkostí nezapomeňte řádně označit, aby nedošlo k záměně a lidé věděli, co mohu bez obav mlsat a co už ne.
Recept na bezlepkové svatební koláčky
Ovocné mísy
Ovocem uděláte radost každému, takže na něj určitě nezapomeňte. Navíc si ho může vzít úplně každý. A spoustu lidí si dá raději mističku dobrého ovoce než třeba koláč.
Večerní raut
Na večer bývá na svatbách obvykle připraven pro hosty raut, kde si může každý nabrat, na co má chuť a co jíst může. V tomto případě se různé diety a omezení řeší docela dobře. Prostě na to při výběru pochutin myslete, aby tam bylo ode všeho něco. Některá jídla tak mohou být bezlepková, bezlaktózová, bezmasá apod. Nezapomeňte je od sebe dobře oddělit a určitě i speciální nádobí, kterým se taková jídla budou nabírat. Problémy dokáže přivodit i jen špatně umytá lžíce od klasického guláše s jíškou.