Máte před sebou svatbu, ať už jako ženich, nebo jako host? Čeká vás jiná formální událost, která si žádá vhodné obutí? Podívejte se na to, jak si hned při příchodu na ni nezpůsobit malé (nebo velké) faux pas kvůli špatnému obutí.
Příležitost dělá… gentlemana
Představte si, jak stojíte na svatbě v hloučku ostatních svatebčanů, čekáte na příjezd ostatních hostů a všechny po očku pozorujete. Najednou vám padne do oka muž v perfektně padnoucím obleku, sněhově bílé košili a s dokonale uvázanou kravatou. Ale najednou si uvědomíte, že něco neladí… A pak vás to trkne – na nohách má tenisky. Sice se tváří jako nové a jsou poměrně elegantní, ale jako celek to zkrátka nefunguje. Protože tenisky ani žádná jiná volnočasová obuv k obleku zkrátka nepatří!
Alespoň jedny padnoucí pánské společenské boty jsou povinnou výbavou každého mužského botníku, bez ohledu na věk. Každý občas zavítá na nějakou formální událost a je nezbytné mít na ni vhodné obutí. A pánské společenské boty, zkráceně také polobotky, jsou ta správná volba. Pokud nepatříte mezi „vymetače“ formálních akcí, pak vám pravděpodobně budou jedny stačit. Pořiďte si je v základních barvách – černé nebo hnědé. A dbejte na to, ať jsou z kvalitního materiálu – ideálně kůže.
Jak polobotky kombinovat
Nejjednodušší práci máte v okamžiku, kdy vlastníte černý oblek. K němu se totiž nosí černé společenské boty a máte prakticky po starostech. Pokud má váš oblek jinou barvu, můžete sáhnout buď po černé klasice, nebo hnědém oživení. Hnědé polobotky se skvěle hodí k tmavě modrému nebo šedivému obleku. Oživí celý outfit, ale zároveň mu neseberou nic z jeho elegance!
Samostatnou kapitolu tvoří ponožky. V posledních letech je velmi oblíbené si k obleku a do polobotek oblékat ponožky, které hýří barvami a vzory. Ale pozor! Na formální události na ně opravdu raději zapomeňte. Barva ponožek by měla vždy kopírovat barvu kalhot. Černé kalhoty tak automaticky znamenají černé ponožky, tmavě modré kalhoty pak tmavě modré ponožky, i když budete obouvat například hnědé boty. Tak velí etiketa!
Ponožky také nevolte ve snížené variantě. Právě naopak! Když si sednete, neměl by vám koukat z nohavic ani kousek holé kůže. Takže úplně s klidem sáhněte po delších ponožkách a jejich shrnování vyřešte speciálními kšandami na ponožky. A ano, toto pravidlo platí i pro letní dny, kdy se teploty šplhají do astronomických výšin.
Dočista dočista
Vaše obuv může být zvolená správně, ale stále to nemusí být to pravé ořechové. Klíčové je, aby byla čistá a ideálně ošetřená. Před prvním nošením svých kožených bot je neváhejte naimpregnovat speciálním přípravkem. Tím je ochráníte před vlhkem i nečistotami. Po každém nošení nechte boty pořádně vyvětrat. Stačí je před uložením do botníku nechat několik hodin rozvázané a povolené na vzduchu (pozor, ne na přímém slunci), případně vyložené novinami nebo speciálními napínáky na boty.
Nečistoty po každém nošení očistěte speciálním jemným kartáčkem nebo vlhkým hadříkem. Polobotky nikdy nepatří do pračky ani do sušičky na prádlo. Stejně tak je nikdy nesušte v sušičce na prádlo nebo položené na radiátoru. Čas od času obnovte impregnační vrstvu a pokud je vlastníte již dlouho, nebojte se ani přípravku na oživení barvy nebo krému na boty. Ten použijte s dostatečným předstihem před akcí a pořádně ho rozetřete, abyste si od něj neumazali oblek nebo partnerčiny šaty. Tak vaše boty vydrží dlouho krásné a jako nové! A vy můžete směle vyrazit!