Asi tak, jako většina nevěst, se ze všeho nejdříve těšíte na výběr svých svatebních šatů. Spousta jich zamíří do svatebních půjčoven a salonů, kde si zkouší jedny šaty za druhými a pečlivě vybírají. Jenže co s tím, když si nemůžete vybrat. Tady je moc velká sukně, moc krajky, malé sukně, málo krajky, málo načančané. Tolik střihů šatů a stovky různých kombinací, ale stále jste nenarazila na šaty, u kterých byste si řekla „jééééé, to jsou ony“. Ale co teď? Víte přesně, jaké šaty byste chtěla, ale nemůžete je sehnat. A proč si nenechat vyrobit svatební šaty na míru? Jak dlouho to trvá, na kolik vás přijdou a z čeho svatební šaty ušít?
Asi málokterá nevěsta hned od začátku přemýšlí o tom, že si nechá ušít svatební šaty na míru. Napadne vás, že je to určitě hrozně drahé. To ale není pravda. Nechat si ušít šaty od nějakých lokálních návrhářů vás vyjde na pár tisíc korun. Musíte však být opatrní při výběru návrháře. Výhodou vlastních šatů je to, že jsou přesně pro vás a podle vás, nemusíte mít obavy, že je někde zničíte a zůstanou vám. Také je můžete prodat. A teď už k samotnému postupu.
Jak probíhá samotné ušití svatebních šatů?
První schůzka
Jako úplně první krok přichází kontakt zákazníka, tedy vás s návrhářkou. Domluvíte si osobní schůzku a tam sdělíte své představy a přání. Často si můžete vybrat i přímo z dostupné kolekce nebo modelů, které již návrhářka šila. Obrovskou výhodou šití na zakázku je hlavně to, že se vám šaty ušijí přímo na míru a nikdy nevznikne nic, co byste nechtěla. Klidně si můžete přinést sebou na schůzku i obrázek šatů, které se vám líbí nebo si nechat i poradit přímo od návrhářky.
Čtěte také: Proč zvolit krátké svatební šaty
Návrhy a kalkulace
Počítejte s tím, že schůzek bude určitě víc. První dvě bývají obvykle teoretické. Jsou obvykle vypracované návrhy a vy si vyberete ten, který je vám nejbližší. Poté už se dohodnete na konkrétním modelu a doladíte detaily. Samozřejmostí je i vypracování kalkulace.
Čtěte také: Jak si vybrat svatební šaty
Měření a zkoušky
Jakmile je návrh hotov a vy změřena od hlavy k patě, objedná návrhářka vámi vybrané látky a připravuje střih. Látky i výběr materiálu máte plně ve své režii, ale samozřejmě je vhodné konzultovat vše s návrhářkou.
A z čeho ušít svatební šaty? Skvělé jsou přírodní materiály (hedvábí či bavlna) nebo takové, které se mu hodně přibližují. Ne vždy je možné, aby například krajka byla úplně přírodní. Lesklý satén je krásný, ale už není úplně moderní a není vhodný pro baculatější nevěsty, protože rozšiřuje. Velmi pevný, příjemný, hezky a méně mačkavý je matný satén. Oblíbeným materiálem je i tyl, ale s ním opatrně. Hodně se trhá, je dost drahý a velmi špatně se opravuje. Takže byste měla být velmi opatrná nebo ho zvolit jen na nějakou malou část. Dalším materiálem, který se na svatební šaty používá, je taft. Není ale tak pevný a je méně lesklý než matný satén. A jestli milujete organzu, je možné nechat si ušít třeba sukni právě z ní.
Čtěte také: Jak žehlit svatební šaty
Po dokončení návrhu, měření a vybrání látek, následuje asi za deset dní první zkouška.
Další zkoušky a finální úpravy
Na první schůzce řešíte svou představu, na druhé už máte určitý návrh, dohadujete se na posledních detailech. Poté následuje několik zkoušek, během kterých se šaty upravují. Mezi každou zkouškou je cca týden. Proto si vyhraďte na ušití šatů opravdu dostatek času, minimálně dva až tři měsíce. Záleží na tom, jak složitý model chcete.
A konečně nastane ten velký den a vy si jdete slavnostně pro své šaty snů. Konečně jsou vaše. Tak si v nich užijte svůj svatební den a buďte tou nejkrásnější nevěstou.