Prsteny se používaly jako symbol celá staletí. I když tato tradice přetrvala až dodnes, většina mladých lidí vlastně ani neví, jak velký význam tyto kroužky mají. Přitom zásnubní prsten představuje jeden z drobných, ale zároveň i velmi důležitých detailů. Značí změnu, očekávání a oslavu. Proč vlastně dostáváme zásnubní prsten a co symbolizuje?
Co je zásnubní prsten?
Samotná definice zásnubního prstenu se mezi páry liší, ale obvykle představují určitý závazek. Většina páru ho používá jako způsob, jak označit budoucí sňatek a jiní ho nosí prostě jako prostředek, který symbolizuje oddanost k sobě navzájem. V podstatě je to tak, že slibujete sami sebe někomu jinému.
Historie prstenů k zásnubám
Historie zásnubních prstenů se začala psát na březích řek a v kovářských dílnách. Přesné datum, kdy se poprvé objevil, neznáme. Někteří odborníci si myslí, že nejstarší dochovaný záznam o darování prstenu pochází ze starověkého Egypta někdy kolem 4800 let před Kristem. Kruh na prstu značil věčnost, bez začátku a konce. Velký význam má i otvor uprostřed prstenu. Není to jen prázdná díra, ale značí bránu nebo dveře, kterými se vstupuje do světa nenadálých a neznámých událostí. Darování prstenu ženě tedy značí nekonečnou a nesmrtelnou lásku.
Prstýnky se původně nevyráběly z příliš trvanlivých materiálů, a proto se po čase přešlo na kůži, kosti nebo slonovinu. Čím byl materiál dražší, tím hlubší vyznání to znamenalo a samozřejmě i to, jak má dárce naditou peněženku.
Muž si nechal vytetovat ženou odpověď na nabídku k sňatku
Zvyklost darování zásnubního prstenu postupně převzali staří Římané. Pro ně ale kroužky představovaly spíše vlastnictví. Žena patřila jim jako jejich majetek. Prsteny byly obvykle dva. Jeden železný na nošení doma a druhý z drahého kovu (obvykle zlata) pro nošení na veřejnosti. Římané byli také první, kdo si nechával vyrýt na prsten vzkaz.
Až do poloviny 9. století nebyly přípustné prstýnky v křesťanství jako součást svatebního obřadu. Jakmile tento zákaz padl, dostávaly snoubenky v bohatých kruzích velmi zdobené prsteny s vyrytými holubicemi, lyrami či spojenýma rukama. Takové šperky ale odmítala církev, a tak ve 13. století dostaly mnohem jednodušší ráz.
V 15. století se začalo kombinovat zlato a drahé kamení a takové prsteny nejčastěji používaly šlechtické rodiny. Prsteny byly velmi podobné dnešním a kameny měly různé významy. Rubín představoval lásku, smaragd domov a diamanty věrnost a trvalost.
Diamanty mají na zásnubním prstenu zvláštní místo
Diamanty se v zásnubních prstenech začaly objevovat až ke konci 15. století. V 19. století už vypadaly takřka stejně jako dnes. Perla nebo drahý kámen zasazený do kroužku ukazovaly veřejnosti, že se dva mladí lidé rozhodli spojit své životy ve svazku manželském.
Rozmach diamantových zásnubních prstenů byl zaznamenán po objevu diamantových dolů na africkém kontinentu. A od té doby až do dnes jsou při zásnubách stále velmi oblíbené. Na začátku 20. století obchodník s diamanty DeBeers začal všechny přesvědčovat, že jen diamant je vhodný kámen, který symbolizuje pravou lásku k ženě. V módě jsou stále a velmi často se setkáváme nejen s bílými diamanty, ale i v různých barevných variacích.
Na kterém prstě se nosí zásnubní prsten?
Zásnubní prsten se nejčastěji nosí na levé ruce. Ve středověku lidé věřili, že čtvrtým prstem prochází vena amoris (žíla lásky). Podle pověry existuje přímé spojení mezi prsteníkem a srdcem. Proto bude prstýnek stále blízko k srdci. Ovšem není nutné nosit prstýnek jen na levé. Některé ženy ho nosí na pravé ruce, zejména po svatbě. Nebo dokonce na krku na řetízku, protože nechtějí, aby se opotřeboval.
Velmi zajímavé zdůvodnění je i to, že prsteníček na levé ruce patří k těm nejméně namáhaným prstům, a proto je menší riziko, že se prstýnek poškodí.
Na které ruce nosit zásnubní prsten?
Co vše může symbolizovat zásnubní prsten?
- dar – ve většině západních kultur je prsten vnímán jako dar a vyjádření touhy strávit se ženou zbytek svého života,
- slib – žena nosí prsten proto, že slibuje, že si muže vezme a je oficiálně zadaná,
- kruh – prstýnky tvoří kovové kroužky a kruh sám o sobě je součástí posvátné symbolické geometrie. Kruh bez začátku a konce, je věčný, nekonečný a dokonalý. Představovat může i Slunce, Měsíc a planety. Kruh symbolizuje nekonečnou lásku a spojení životů dvou lidí,
- dědictví – některé páry si vybírají prsteny, které mají v sobě určitou symboliku. Oblíbené jsou keltské prsteny, které jsou svázány s rodinou a tradicí. Starožitné jsou zase často rodinným dědictvím a jsou v rodině již po mnoho generací.
10 nejdražších svateb všech dob. Čí svatba stála přes 900 milionů korun
Perličky ze světa
Nejmenší zásnubní prsten dostala princezna Mary, dcera Jindřicha VIII. již ve svých dvou letech.
V USA se za rok spotřebuje 17 tun zlata na výrobu zásnubních prstenů.
Zlatý prstýnek s diamantem daroval své snoubence Marii Burgundské jako první rakouský arcivévoda Maxmilián Habsburský v roce 1477.
Přes 80 % amerických zásnub se neobejde bez diamantového prstenu.
Zásnubní zlaté prsteny byly nalezeny dokonce i v ruinách po zkáze Pompejí. Ty zničil výbuch sopky Vesuv v roce 79.
Na výsluní popularity se v posledních letech drží různé tvary kamenů (oválné, emerald, princezny a polštářky).
Za 2. světové války se nemohly používat platinové prsteny, protože tento kov byl hojně využíván ve zbrojním průmyslu. Proto se nejvíc vyráběly prstýnky ze zlata a stříbra.