Menu
WeddingMag
Zásnuby

Zásnubní prsten: proč se bez diamantu neobejde?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 1. 2018

Zásnubní prsten, který nosí žena na prsteníčku levé ruky, je signálem, že je zasnoubená – zadaná. V drtivé většině případů daruje tento prsten muž své vyvolené ve chvíli, kdy ji žádá o ruku. Třpytivý šperk pak ukazuje, že on a jeho snoubenka se dohodli na budoucí svatbě. A právě diamanty dodávají prstenu větší důraz i zajímavé kouzlo.

Jednoduchý šperk s diamantem dokáže udělat divy. Jsou odvěkým reprezentantem síly, luxusu a velkolepé krásy. Jejich krásu a specifické odrazy světla ani v dnešní moderní době jen tak něco nenahradí. A která žena dokáže nepropadnout kouzlu diamantů?

Podoba zásnubního prstenu se v průběhu let často měnila. Nejoblíbenějším a nejtypičtějším je ale stále jednoduchý kroužek, ve kterém je usazený krásný diamant nebo i jiný drahý kámen.

Proč jsou ale právě diamanty nejlepší? Protože jsou věčné. Nedají se takřka zničit. Proto darování takového prstenu ženě vyjadřuje mužovu touhu i přesvědčení o tom, že s ní chce být spojen navěky.

Kdy se diamanty staly součástí zásnubních prstenů?

Třpytivé diamanty nebyly součástí zásnubních prstenů vždy, ale svůj status jako dárek z lásky získaly až v patnáctém století. Tehdy, konkrétně v roce 1477, dal k zásnubám diamantový prsten arcivévoda Maxmilián Rakouský své budoucí ženě Marii Burgundské. Tyto kameny byly v tomto období považovány spíše za talismany, které mají chránit a posilovat lásku mezi manželi. Podle pověstí byly dokonce i šípy samotného Amora zakončeny diamantovými hroty. Od Maxmiliánova prstenu se ale začala tradice pomalu šířit i mezi ostatní lidi po celém světě. Stále ale nepatřil mezi klasiku. Na svou velkou chvíli si musel ještě počkat.

Mnohem více se tradice diamantového zásnubního prstenu rozšířila po roce 1870. V Africe byly objeveny velké diamantové doly a především se zlepšily techniky broušení. Do této doby nebylo zpracování diamantů ještě tolik rozvinuté.

Během prvních třiceti let, kdy se tento trend začal více prosazovat, se staly klasickou součástí zásnub především v USA. Více než 80 % zasnoubených mladých dívek nosilo v tomto období zásnubní prsten právě s diamanty. Tehdejší ekonomická krize byla v té době prakticky již u konce, takže nic nebránilo americkým občanům investovat do krásných zásnubních prstenů ozdobených diamanty.

Zásnuby jsou dnes mnohem propracovanější než před deseti lety. Jak je udělat jedinečné?

Jaká je cena diamantového prstenu?

Diamantové prsteny jsou samozřejmě dražší než jiné kameny, ale vydrží skutečně po celý život. Největší hodnotu tvoří pravý diamantový kámen a celkovou cenu tvoří především váha. V Americe je takové rčení, že zásnubní prsten by měl stát asi jeden až tři platy muže. To ale říkají především společnosti, které prsteny prodávají, takže nejsou tak úplně objektivní. Není žádné pravidlo, kolik by měl diamantový prsten stát. Každý se musí rozhodovat především podle toho, kolik doopravdy může investovat. S několika tisícovou částkou ovšem určitě počítat musíte. Klidně i deset tisíc korun a víc. Ty luxusnější šperky se prodávají i v cenách nad 100 000 Kč.

Zásnubní prsten. Jaká je jeho symbolika a proč ho dostáváme?

Buďte opatrní při koupi

Diamantový zásnubní prsten je dar na celý život, a také to není investice za pár stokorun. Proto je důležité dbát zvýšené opatrnosti při koupi. Od různých asijských obchodníků lze zakoupit levné diamantové šperky. Jsou sice mnohem levnější než u zlatníků v ČR nebo Evropě, ale zlatnické práce jsou v drtivé většině případů nekvalitní, kameny vypadávají a žena si radost ze šperku příliš dlouho neužije.

Nejlepší je tedy kupovat prsten u solidních obchodníků. Hodnotu diamantu určují čtyři základní parametry (váha kamene, provedení brusu, čistota kamene a barva). Kdo tomu nerozumí, jen těžko posoudí, zda drží v ruce jen obyčejný broušený kámen nebo pravý diamant. Ideální je vybírat takové prodejce, kteří vám spolu s prstenem dají i certifikát o pravosti diamantu a jeho parametrech. Tyto certifikáty vystavují organizace, které se zabývají oceňováním broušených diamantů. V České republice je to Česká gemologická laboratoř.

5 situací, kdy si raději sundejte svůj zásnubní prsten

Kdo kupuje zásnubní prsten?

V drtivé většině případů kupuje zásnubní prsten muž. Protože ale většina mužů nekupuje prsteny každý den, potřebují občas radu. Tu najdou na internetu, kde je mnoho stránek zabývajících se výběrem zásnubních prstenů, ale poradit by měl i zkušený zlatník. Zatímco u nás to bude spíše výjimka, v USA se začíná rozšiřovat zvyk, kdy kupuje zásnubní prsten i žena svému budoucímu muži. Tuto změnu ovlivnila emancipace žen i módní vlna, která přinesla šperky s diamanty určené pro muže.

Diamant je drahý a nádherný kámen, který svou hodnotu nikdy neztratí. Není tedy divu, že má stále velké kouzlo pro miliony párů po celém světě. Symbolizuje investici do společného vztahu i budoucího života.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zásnubní prsten: proč se bez diamantu neobejde?